Plavba za záchranu Arktídy

Story - 8. augusta, 2013
Na pobreží Nórska, tesne nad severným polárnym kruhom, sa nachádza maličké súostrovie, kde sa dejú veľké veci. Nádherné ostrovy Lofoty sú známe najmä vďaka bohatým zásobám tresky a čoraz populárnejšej ekoturistike.

Nórska vláda to však vidí inak a už sa nevie dočkať, až začne v Arktíde ťažiť ropu. A tak sa z tohto krásneho súostrovia v súčasnosti stáva hlavné „bojové pole“ v zápase o ochranu nórskej časti Arktídy.

Práve preto sa tu minulý týždeň stretlo viac ako 400 mladých ľudí a rôznych aktivistov z celého sveta na letnom tábore organizovanom nórskou environmentálnou organizáciou NaturogUngdom (Príroda a mládež).

Cieľom bolo vymeniť si navzájom skúsenosti z oblastí, kde sa ropa už ťaží - od delty Nigeru po kanadské ropné piesky - a zároveň zvýšiť povedomie a prilákať pozornosť k nedávnym pokusom začať s ťažbou ropy v mori okolo nórskeho súostrovia.

Úsilie o záchranu tejto jedinečnej oblasti podporila cez víkend aj Greenpeace loď Arctic Sunrise so štyrmi výnimočnými mladými ľuďmi na palube – Danielou z Mexika, Ollym z Veľkej Británie, Thomasom zo Švédska a Ľubkou zo Slovenska. Všetci štyria sa na loď dostali vďaka obrovskému úsiliu, ktoré záchrane Arktídy venovali.

Slovenka Ľubka získala miesto na lodi ako odmenu za účasť v minuloročnej online akcii „Arctic Rising“, ktorú organizovali naši kolegovia vo Veľkej Británii, kde Ľubka žije a pracuje. Súčasťou hnutia za záchranu Arktídy bola od začiatku a podarilo sa jej získať viac ako 1500 podpisov pod petíciu za vytvorenie medzinárodnej chránenej oblasti v okolí severného pólu.

Jej najsilnejšia spomienka z Greenpeace plavby bol polnočný západ slnka, ktorý sledovala z paluby Arctic Sunrise. „Nikdy som nevidela niečo také krásne,“ povedala. „Keď sa pozriete okolo seba, zo všetkých strán vás obklopuje len oceán a nevidíte nič iné. Bolo to úžasné. Bol to jeden z tých okamihov, aké človek zažije len raz za život.“ O Ľubkiných zážitkoch z Arktídy si môžete prečítať v jej palubnom denníku.

Podobne ako sa Lofoty stávajú kľúčovým územím v zápase o ochranu nórskej časti Arktídy, celá Arktída sa stáva najvýznamnejším celosvetovým „bojiskom“ ochrancov prírody. Tento krehký ekosystém nám všetkým signalizuje, ako klimatické zmeny čím ďalej tým viac ovplyvňujú celú našu planétu.

Ešte stále však máme čas niečo urobiť – ale nie je ho veľa. Pridajte sa aj vy k nám a k Ľubke a pomôžte zachrániť Arktídu – je len na vás, ako sa zapojíte. Môžete napríklad podpísať petíciu. Každý jeden podpis je dôležitý.

Kategórie