Pokrstili sme nový Rainbow Warrior

Story - 14. októbra, 2011
Zem má nového šampióna. Počas malej ceremónie v Bremenhavene v Nemecku sme pokrstili nového Rainbow Warriora.

Riaditeľ Greenpeace Kumi Naidoo a krstná mam nového Rainbow Warrirora Melina Laboucan Massimo krstia novú vlajkovú loď Greenpeace.

Ak ste jedným zo 100 000 podporovateľov, ktorí si kúpili čln, nástroje, nádobu na mydlo alebo plachtu, ďakujeme. Ak ste jedným z 3 miliónov pravidelných podporovateľov, jedným zo 17 miliónov Facebookových fanúšikov, sledovateľov Twitteru, či iných internetových podporovateľov, alebo jedným z našich 14 000 dobrovoľníkov, patrí vám všetkým veľká vďaka.

Vraveli sme, že Zem potrebuje nového bojovníka a každý z vás odpovedal na našu výzvu: dnes sme rozbili fľašu šampanského na lodi a spustili na svoju cestu prvú loď na svete, ktorá bola účelovo postavená, aby bojovala za budúcnosť našej planéty.

Dva sťažne s A rámom naznačujú, že toto nie je obyčajná loď: je to elegantné efektívne eko-plavidlo, každý detail je zostrojený s myšlienkou trvalej udržateľnosti: od farby na báze silikónu, FSC dreva v jej kabínach až po recyklačný systém priamo na palube. Nový Rainbow Warrior bude primárne poháňaný a napájaný z vetra a slnka, s možnosťou prepnutia na diesel elektrický motor v prípade nepriazne počasia. Revolučný dizajn sťažňov jej dovoľuje niesť viac nákladu a vytvára priestor pre rádiové stožiare, antény a zariadenia zabezpečujúce internet a satelitnú komunikáciu  - čo nám dovoľuje prenášať videá zo vzdialených miest a komunikovať s vami kdekoľvek na oceáne. Rainbow Warrior sa môže pochváliť aj súpravou zariadení na úpravu videí, premietacou sálou, kampaňovou miestnosťou, dvomi rýchlymi člnmi, webkamerami a heliportom. A zároveň môže ubytovať až 30 ľudí.

Prvá loď s názvom Rainbow Warrior bola hrdzavejúcou rybárskou loďou, ktorú sme ručne vyčistili a  natreli na ňu dúhu a holubicu mieru. Tvorila históriu záchrany veľrýb, zastavenia vyhadzovania rádioaktívneho odpadu do morí a plávaním priamo do zakázanej zóny v okolí jadrových testov od Pacifiku až po Arktídu.

Jej plavba históriou bola náhle zastavená dvomi mínami v roku 1985, kedy vystrašení politici v Paríži prikázali francúzskym agentom potopiť loď na Novom Zélande. Verili, že to zastaví naše protesty proti testom jadrových zbraní. Jeden člen posádky bol počas útoku zavraždený – fotograf Fernando Pereira. Francúzi sa však prepočítali a ich krok inicioval veľkú opozíciu proti testom v Pacifiku, posilnenie Greenpeacu a nášho presvedčenia pozviechať sa a pokračovať. Jeden podporovateľ v Aucklande povedal vetu, ktorá sa stala mottom našej snahy: “Dúhu nemôžte potopiť”. Keď sme sa vrátili na Muroroa na nasledovníčke potopenej lode, bolo spečatené dedičstvo Ranbow Warriora o vytrvalosti. Rainbow Warrior II dnes robí záchranné práce v Indii ako nemocničná loď.

Nový Warrior bude hlasom našich oceánov, lesov, svetovej klímy a našej budúcnosti. Postavená tak, aby vydržala aspoň 50 rokov, je naša nová loď prísľubom pre vás našich podporovateľov, že sa nevzdáme.

Kumi Naidoo, riaditeľ Greenpeace International vyhlásil na ceremónii: “Rainbow Warrior je perfektná loď, ktorá nás dokonale naviguje v búrke ekologických, ekonomických a demokratických kríz, ktoré bičujú náš svet.”

“S medzinárodnou posádkou bude Rainbow Warrior konfrontovať environmentálnych kriminálnikov po celom svete, bude vyšetrovať a odhaľovať deštruktívne aktivity, ale najviac bude pravdepodobne predstavovať maják nádeje a inšpirácie na akciu kamkoľvek pôjde.”

Kategórie