Politici na klimatických rokovaniach OSN počúvali iba znečisťovateľov

Story - 12. decembra, 2011
Rokovania OSN o klíme v Durbane skončili rovnako ako sa začali - zlyhaním. Vlády sa na rokovaní OSN o zmene klímy rozhodli počúvať znečisťovateľov a nie ľudí, nedokázali posilniť predchádzajúce opatrenia na ochranu klímy a vyhli sa novým globálnym pravidlám.

Napriek neustálym žiadostiam na chodbách konferencie v posledných dňoch rokovaní, znečisťovatelia toto kolo vyjednávaní s politikmi vyhrali. Dosiahol sa najmenší možný progres na ochranu klímy.

   

Pred dvoma rokmi v Kodani politici sľúbili vytvorenie fondu so 100 miliardami USD, ktorý mal byť zriadený na pomoc najchudobnejším krajinám prispôsobiť sa a zmierniť klimatickú zmenu. Dva roky na to prišli politici do Durbanu iba na to, aby navrhli spôsob, ako zbierať a distribuovať peniaze. Ako sa ukázalo, nedokázali zvládnuť ani len túto úlohu.

Konštatovať, že sa do roku 2015 štáty dohodnú na novej globálnej zmluve platnej od roku 2020 je smutné opakovanie zlyhania z Kodane v roku 2009, kde sa očakávala náhrada Kjótskeho protokolu. Dokedy je ešte možné akceptovať podobné zlyhania?

Hoci sa detaily rokovaní môžu zdať zložité, pravda je jednoduchá. Nie sme nikde blízko miesta, ktoré je nutné, aby sme odvrátili katastrofálne následky klimatickej zmeny.

Šéfom blokátorov úspechu v Durbane boli jednoznačne Spojené štáty americké, ktoré pracujú na ponúkaní a vytváraní uhlíkových kartelov. Vyjednávači USA nemajú miesto na rokovaniach o novej globálnej klimatickej dohode. Iné silné vlády a bloky ako je EÚ, Čína a India už mali USA dávno vymanévrovať z rokovaní, spojiť sa s najviac ohrozenými krajinami a dosiahnuť skutočný pokrok.

Výsledok rokovaní zhrnul aj výkonný riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo: „Smutnou správou je, že blokátorom na čele s USA sa podarilo uspieť vložením dôležitej klauzuly do výstupov Durbanu, ktorá môže ľahko zabrániť aby bola ďalšia veľká klimatická dohoda právne záväzná. Ak sa takto vytvára medzera, ktorá by mohla byť reálne využívaná, tak sa jedná o katastrofu.  Dohoda má byť navyše prijatá až „od roku  2020“ čím nenecháva prakticky žiadny priestor pre väčšie znižovanie uhlíkových emisií ignorujúc tak vedcov, ktorí tvrdia, že uhlíkové emisia musia dosiahnuť vrchol najneskôr v tomto desaťročí.“

"Vlády, ktoré opustili rokovania OSN by sa mali hanbiť. Sme zvedaví ako sa dokážu pozrieť do očí svojich detí a vnukov, keď sa vrátia domov. Nechali nás napospas klimatickej zmene a ich zlyhanie bude merané životmi chudobných, ktorí sú najviac zraniteľní a najmenej zodpovední za klimatickú zmenu.“

Kategórie