Posledným "adoptívnym" včelím mestom bude Kežmarok

Pridať komentár
Story - 23. júla, 2015
Už zajtra, 24.7.2015, privítame včielky v treťom meste v poradí. Bude ním Kežmarok. A keďže sme Vám ešte Kežmarok nepredstavovali, je načase tak urobiť. Prečítajte si rozhovor s Dominikom Jakubom, študentom Sokratovho inštitútu a zakladateľom iniciatívy Vlk ktorý nikdy nespí.

Tvoja organizácia bude mať na starosti mestskú včelnicu, ktorú  vybudujeme vďaka projektu Adoptuj si včelu. Vieš nám ju pár vetami predstaviť?

Naša iniciatíva Vlk ktorý nikdy nespí sa venuje rozvoju cyklodopravy. Naším snom je rozbicyklovať Kežmarok. Máme radi prírodu a spolu s ďalšími dobrovoľníkmi iniciatívy ju pomáhame čistiť od odpadu. Spoločne šírime nadšenie aj do čítania kníh, spolupatričnosti medzi ľuďmi, komunitného pestovania zeleniny a ovocia a chceme šíriť aj informácie o dôležitosti včiel,  lebo majú veľký význam pre prírodu a človeka. A sú úžasné. 

Projekt začneme realizovať už zajtra. Kam ste umiestnili úle so včelami?

Dlho sme hľadali vhodné miesto, ktoré by v meste vyhovovalo včelám aj ich susedom. Pýtali sme sa na mestskom úrade, školách, pýtali sme sa kamarátov a vždy keď už nejaké miesto vyzeralo nádejne, tak sa našiel problém, ktorý nás nútil hľadať ďalej. Konečne máme miesto kam môžeme postupne umiestniť 5 včelstiev.  Úle nechceme umiestniť na jedno miesto, ale na dve – tri rôzne miesta, aby nebolo nakoniec desať úľov, ktoré sme sa zaviazali do konca projektu umiestniť, na jednom mieste. Je to lepšie z hľadiska prijatia verejnosťou aj dostatku pastvy pre včely. Prvé miesto bude v blízkosti veterinárnej ambulancie na Michalskej ulici. Hľadáme totiž miesto, ktoré je prístupné aj deťom, keďže plánujeme robiť aj prehliadky úľov so včelami pre deti. 

Kto sa bude o včely starať? S kým budete spolupracovať?

O včely sa budeme starať my, členovia iniciatívy Vlk ktorý nikdy nespí. Pri včelách budeme priamo my, pomáhať nám s nimi budú aj skúsení včelári. Ostatní sa budú zapájať do pomocných prác, ktoré budú súvisieť s našou kampaňou. Ešte predtým, ako sme včely mali, sme sa začali zaúčať u známych a kamarátov včelárov. Jeden z nich nám dokonca pomáhal vybrať vhodné miesto na umiestnenie úľov, keďže my sami sme to vtedy pre nedostatok skúseností nevedeli posúdiť.

Ako plánujete projekt ďalej rozvíjať po prvom roku fungovania?

Tento rok budeme šťastní, ak sa nám podarí splniť všetku legislatívu ohľadom prevozu včiel a ich umiestnenia na nové miesto. Radosť nám bude robiť učenie sa starostlivosti o ne a ich úspešné zazimovanie. Budúci rok a tie ďalšie ich chceme postupne rozšíriť. Budeme robiť workshopy o včelách a so včelami a rozprávať o nich na hodinách biológie na základných školách.  

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do projektu a postaviť včelnicu vo vašom meste?

Dôvodom prečo sme sa rozhodli venovať včelám je priblíženie ich života a významu pre život prírody a ľudí verejnosti. Chceme ich preto v Kežmarku popularizovať.Včely a včelári tu sú, ale včelária bezpečne mimo mesta. Bezpečne nie pre nebezpečenstvo včiel pre človeka, ale pre pokoj so susedmi a overenú pastvu. My si myslíme, že včely môžu byť aj v meste. Je to pre nás výzva.

Prečo je podľa teba dôležité pomáhať včelám?

Včely ubúdajú. Kedysi na ulici, kde býva moja babka, mali včely v každej záhrade. Dnes nemá nikto. Ani ich nikto v okolí nechce. Ani tie záhrady už veľmi nie sú. Ďalší problém sú insekticídy, pesticídy, umelé hnojivá, priemyselné poľnohospodárstvo. Menej včiel znamená menej úrody a ich zánik by podľa Einsteina bol zánikom ľudstva. Príroda by prežila, prežila aj zánik dinosaurov.

Spomenul si, že sa snažíte vzdelávať ľudí. Ale. Myslíš si, že majú ľudia v tvojom okolí dostatok vedomostí o tom, čo včelám škodí, ako vlastne žijú?

Nemyslím si, že majú dostatok informácií. Niektorí si myslia, že sú dôležité, iní na ne kašlú, dosť ľudí sa ich bojí. Ale máme sa prečo? Sto rokov dozadu žili iné včely, iní ľudia? Nie. Včely sú motorom života na Zemi. Chceme ich život a význam priblížiť obyvateľom Kežmarku, lebo sú super. Tešíme sa spoločné workshopy a prednášky. Príďte aj vy!

žiadne komentáre Pridať komentár

Pridať komentár 

Ak chcete písať komentáre, musíte byť prihlásený