Posledné novinky o Arktickej tridsiatke

Story - 4. novembra, 2013
Arktická tridsiatka momentálne čelí obvineniam z pirátstva aj z výtržníctva a všetci tridsiati by mali byť presunutí z Murmanska do väzenia vo viac ako tisíc kilometrov vzdialenom Petrohrade.

Ruskí vyšetrovatelia v medzinárodných médiách jasne oznámili, že obvinenia z pirátstva stiahnu, čo sa ale stále nestalo. „Netušíme, prečo vyšetrovatelia obvinenia z pirátstva stále nestiahli napriek tomu, že to pred viac ako týždňom oznámili v médiách,“ komentovala situáciu Mária Horská, koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko.

Podľa našich najnovších informácií by malo byť všetkých 30 členov posádky, zadržiavaných v Rusku za nenásilný protest proti ťažbe ropy v Arktíde, premiestnených do väzenia v 
Petrohrade. Právnici zatknutých nie sú informovaní o tom, prečo, kedy a akým spôsobom 
k presunu dôjde.


„Myslím, že naša spoločnosť chápe, že potrebujeme odvážnych ľudí, ktorí sa 
neboja postaviť záujmom mocenských skupín. Práve preto Greenpeace vedie kampaň za záchranu Arktídy a je to aj dôvod, prečo je teraz 30 statočných ľudí zatknutých v Rusku a hrozí im niekoľkoročné väzenie," dodáva Mária Horská.


Zadržiavaní aktivisti nepochybujú o dôvodoch, ktoré ich do ľadovej Arktídy priviedli. 
Z väzenia posielajú listy a odkazy. Stále zdôrazňujú nevyhnutnosť pokračovať v 
snahe o záchranu Arktídy, a to aj napriek tomu, že podmienky vo väzbe sú veľmi náročné. 
Podľa ich listov je najhoršia samota a neistota, čo bude ďalej. 

Protesty za ich prepustenie pokračujú po celom svete. Aj na Slovensku sa pripájajú známe osobnosti, politici a neziskové organizácie. Pridajte sa tiež a pošlite email ruskému veľvyslancovi v Bratislave.

PREČO VLASTNE GREENPEACE V ARKTÍDE PROTESTUJE? 
Arktické prostredie je kvôli veľmi nízkym teplotám, nepredvídateľným ľadovým kryhám a veľkej vzdialenosti od civilizácie pre ťažbu ropy obzvlášť nevhodné. Arktída je veľmi odľahlá oblasť s nedostatočnou infraštruktúrou. Je dostupná len 4 mesiace v roku a v tamojších extrémnych klimatických podmienkach by bolo prakticky nemožné vysporiadať sa s prípadnou ropnou haváriou.

Kategórie