Prezident Hollande, dodržte sľub a zavrite Tricastin!

Story - 16. júla, 2013
Energetická diskusia vo Francúzsku sa dostáva ku koncu a aktivisti Greenpeace tento čas využili na to, aby pripomenuli prezidentovi Hollandovi jeho sľub z minulosti o znížení využívania jadrovej energetiky v krajine.

Má ísť o zatvorenie tretiny najstarších reaktorov v krajine a tým zníženie francúzskej závislosti na jadre zo 75 na 50 % do roku 2025. Tento týždeň sa vo Francúzsku končí energetická diskusia, ktorá má vyústiť do nového energetického zákonu. Ten má byť hotový do konca roka, schválený na začiatku budúceho.

Desiatkam aktivistov Greenpeace  sa podarilo dostať do areálu elektrárne Tricastin, ktorá patrí medzi tie najnebezpečnejšie v krajine. Na reaktorovú budovu č. 1 premietali trhliny a nápis  „Tricastin jadrová havária: Francois Hollande – prezident katastrofy?“. Tým prezidenta vyzvali, aby túto elektráreň zatvoril.

Ďalší aktivisti sa dostali k reaktorovým budovám č. 1 a 4, na ktoré s transparentmi vyliezli, iná skupina sa zas pripútala ku konštrukcii budovy s jasným odkazom pre svojho prezidenta – Keď to tu zavriete, odídeme.

Francúzsko je v súčasnosti krajinou, ktorá celosvetovo najviac využíva jadrovú energiu. Po havárii vo Fukušime však nastala zmena a krajina chce svoju závislosť postupne znižovať, podobne ako Nemecko, Japonsko, či Belgicko.

Kategórie