Prezident Obama môže vyhnať Shell z Arktídy navždy

Story - 18. marca, 2013
Zatiaľ posledná zo série nehôd z konca roka 2012, kedy sa spoločnosti Shell vymkla vrtná plošina spod kontroly a v búrke narazila na skalnatý breh Aljašky, poukázala na nepripravenosť ropnej spoločnosti na ťažbu v Arktíde asi najviac.

Neslávne známa ropná plošina Kulluk mala v čase nehody na palube viac ako 500 000 litrov ropy a 45 000 litrov hydraulického oleja. Ak by došlo k ich úniku, mohlo to mať hrozivé následky.

Aké strašné dôsledky môže ropná škvrna na Arktíde spôsobiť, vidíme ešte dnes. V roku 1989 tanker spoločnosti Exxon Valdez narazil na útes Bligh a došlo k úniku stoviek tisícov barelov ropy. Tento únik zabil tisícky vtákov a iných živočíchov a pozostatky tejto havárie sú viditeľné dodnes. Vyčistiť ropnú škvrnu v takýchto extrémnych podmienkach je priam nemožné.

Na základe mnohých pochybení a nehôd počas pokusov Shellu o ťažbu v aljašských vodách vyhlásilo americké Ministerstvo vnútra 60-dňové vyšetrovanie arktického programu spoločnosti. Snaží sa zistiť, čo sa naozaj na ďalekom severe stalo a či je spoločnosť Shell, ktorá v súčasnosti povolenie na aktivity v Arktíde vlastní, vôbec pripravená na ťažbu v drsných podmienkach a na zvládnutie možnej havárie.

Nezávisle od ministerstva vyhlásila obdobné vyšetrovanie aj americká Pobrežná stráž, ktorá jednak pomáhala pri záchrane plošiny Kulluk, ale má aj množstvo skúseností s čistením nedávnej ropnej škvrny v Mexickom zálive.

Obe prešetrovania zistili viaceré nedostatky a potvrdili, že Shell sa v roku 2012 pokúšal o vrty v Arktíde aj napriek tomu, že nemal istotu o pripravenosti svojich kľúčových systémov.

Pre tento rok Shell vyhlásil, že vŕtať v Arktických vodách nebude. Ide však len o pozastavenie plánov. Obama a jeho vláda majú možnosť riskantnú ťažbu zastaviť úplne, pretože Shell opakovane dokázal, že ani „najlepšia“ spoločnosť nedokáže zvládnuť drsné arktické podmienky.

Požiadajte aj Vy prezidenta Obamu, aby navždy skončil s plánmi na ťažbu ropy vo vzácnej Arktíde.

Kategórie