Projekt Aurora – cesta za záchranou Arktídy

Story - 10. apríla, 2013
Skupina mladých ľudí práve smeruje na severný pól, aby ho v mene všetkého života na Zemi vyhlásili za chránený. Vyrazili 5. apríla a so sebou nesú aj hlasy takmer 3 miliónov ľudí na arktickom zvitku uloženom v kapsuly. Keď tam dorazia, kapsulu spolu s Vlajkou budúcnosti spustia na samotné dno na znak toho, že táto vzácna a neobývaná oblasť v okolí severného pólu patrí všetkým.

 

Team Aurora je súčasťou celosvetového hnutia takmer troch miliónov ľudí. Spoločne apelujeme na svetových lídrov, aby zachránili Arktídu a bojovali proti klimatickej zmene. Sme presvedčení, že roztápanie arktického ľadu je varovanie pre ľudstvo a nie jednoducho len šanca ťažiť ropu pri severnom póle.

Počas tejto neobyčajnej udalosti na úplnom vrchole sveta vzdáme úctu všetkým, ktorí sa na severný pól dostali pred nami, a venujeme nádej všetkým, ktorí sa ešte len na tento svet narodia.

10. apríla 2013

© Christian Aslund/Greenpeace

 

Arktída sa roztápa rýchlo. Priamo ohrozuje milióny ľudí a zvierat, ktoré tu žijú. To, čo sa deje v Arktíde však nezostane iba v Arktíde. Roztápanie ľadu na severe má vplyv aj na naše životy. Arktída funguje ako veľká „chladnička“, ktorá udržuje počasie a klímu po celom svete v stabilite. Čím viac ľadu sa na severnom póle roztápa, tým viac slnečných lúčov pohlcuje tmavá morská hladina a tým viac sa Arktída otepľuje. Teplý vzduch zo severu následne narúša atmosferické prúdenie vzduchu. Takéto zmeny dokážu spôsobiť extrémne výkyvy počasia tisícky kilometrov od Arktídy – ak v Európe, aj u nás na Slovensku.

Podpíšte petíciu za záchranu Arktídy a pridajte sa k miliónom ľudí po celom svete.


Kategórie