Protestujeme v ruskej časti Arktídy

Story - 14. augusta, 2013
Greenpeace ľadoborec Arctic Sunrise pokračuje vo svojej plavbe po Arktíde vo veľkom štýle. Dnes sa posádka dostala do konfrontácie s ruským ropným gigantom – spoločnosťou Rosneft, ktorá plánuje ťažit ropu v citlivom ekosystéme Arktídy.

Akcia sa začala skoro ráno, keď plavidlo Akademic Lazarev, zazmluvnené práve Rosneftom, začalo so seizmickými testami v Barentsovom mori. Posádka Arctic Sunrise sa priblížila k lodi a naši kampanieri vyzvali kapitána cez rádio, aby testy zastavil.

Upozornili ho tiež na to, aké nebezpečné sú seizmické skúšky pre zvieratá žijúce v danej oblasti. „No kapitán lode sa odmietol s nami na túto tému baviť a rýchlo konverzáciu ukončil,“ povedala Christy Ferguson, arktická kampanierka Greenpeace Kanada, ktorá je jednou z členov posádky Arcitc Sunrise.

V Barentsovom mori žijú  napríklad narvaly, mrože, veľryby grónske alebo ľadové medvede. Seizmické testy majú na veľryby a ďalšie voľne žijúce zvieratá, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti, obrovský vplyv. Počas týchto testov sa používajú na určenie nálezísk ropy zvukové vlny. Sila zvuku nad 180 - 190 decibelov je pre morské cicavce veľmi nebezpečná – takáto sila zvuku je už vo vzdialenosti 450 - 500 metrov a môže zvieratá pripraviť o sluch, a pokiaľ zvuk dosiahne 245 decibelov (vzdialenosť do 150 metrov), tak aj o život.

No seizmické testy nie sú ani zďaleka jediným nebezpečenstvo, ktoré ťažba ropy v Arktíde pre tamojší ekosystém predstavuje. Ďalším veľkým problémom sú úniky ropy. Rosneft má pritom každoročne na svedomí stovky tisíc uniknutých barelov ropy – viac ako ktorákoľvek iná spoločnosť na svete.

Arctic Sunrise sa plaví v ruskej časti Arktídy, aby poukázala na nekalé praktiky nielen Rosneftu, ale aj ich západných partnerov, ako je Exxon Mobil, Statoil a BP. Všetky tieto spoločnosti sa pripravujú na ťažbu v tomto regióne. Greenpeace bojuje za zákaz ťažby ropy v Arktíde a za vyhlásenie chránenej oblasti na neobývanom území okolo severného pólu.

Pridať sa môžete aj vy - podpíšte petíciu na www.zachranmearktidu.sk.

Kategórie