Prvé dobré správy z Ruska

Story - 21. novembra, 2013
Po dvoch mesiacoch zlých správ sa k nám tento týždeň konečne dostali aj prvé pozitívne novinky z Petrohradu. Ruský súd povolil prepustenie na kauciu takmer všetkým ochrancom Arktídy. Prvá z Arktickej 30, Ana Paula, vyšla z väzenia včera poobede! Dnes ráno ju nasledovala lekárka Jekaterina Zaspa, fotograf Denis Sinjakov David Haussmann a aktivista Andrej Allakhverdov. Očakáva sa, že ďalších 16 našich kolegov, za ktorých už bola zložená kaucia, opustí brány väznice v priebehu dnešného a zajtrajšieho dňa.

Jediným zo zatknutých členov posádky, ktorému bola do tejto chvíle väzba predĺžená na ďalšie tri mesiace, je Austrálčan Colin Russell. Doposiaľ dostali povolenie na prepustenie na kauciu 26 členovia posádky Arctic Sunrise.

Súdne pojednávania budú pokračovať až do konca tohto týždňa, na rozhodnutie súdu čakajú ešte traja z Arktickej 30 – Philip, Roman a Dima.

Hoci nás prepustenie na kauciu veľmi teší, netreba zabúdať na to, že všetkých tridsať ochrancov Arktídy stále čelí závažným obvineniam, za ktoré môžu stráviť v ruskom väzení až 15 rokov. Arktická 30 nie je ani zďaleka voľná! Kaucia znamená v praxi toľko, že čas do začiatku procesu nemusia obvinení stráviť vo vyšetrovacej väzbe, ale na slobode.

Kategórie