Riaditeľ Greenpeace International žiada stretnutie s prezidentom Putinom

Story - 9. októbra, 2013
Riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo napísal list prezidentovi Vladimírovi Putinovi, kde mu ponúka, že čo najrýchlejšie pocestuje do Moskvy, aby sa s ním stretol, v snahe ukončiť väznenie 28 aktivistov, fotografa a kameramana. V liste, ktorý bol dnes doručený na ruskú ambasádu v Hágu Naidoo navrhuje, že sám príde do Ruska, aby tam zostal ako garancia za aktivistov, ak ich prepustia na kauciu. Prezident Putin vo svojej reči na konferencii Medzinárodného arktického fóra v ruskom Selekarde navrhol, že je ochotný s Greenpeace diskutovať. Na konferencii povedal: „Bolo by oveľa lepšie, ak by zástupcovia tejto organizácie boli prítomní v tejto miestnosti a povedali svoj názor na veci, o ktorých diskutujeme, vyjadrili svoje sťažnosti a požiadavky, nikto by to neignoroval.“

Prezident Putin vo svojej reči na konferencii Medzinárodného arktického fóra v ruskom Selekarde navrhol, že je ochotný s Greenpeace diskutovať. Na konferencii povedal: „Bolo by oveľa lepšie, ak by zástupcovia tejto organizácie boli prítomní v tejto miestnosti a povedali svoj názor na veci, o ktorých diskutujeme, vyjadrili svoje sťažnosti a požiadavky, nikto by to neignoroval.“

9. októbra 2013

Kumi Naidoo © Greenpeace / Igor Podgorny

Znenie listu:

Vážený Prezident Putin.

V nadväznosti na včerajšie odmietnutie prepustenia našich aktivistov a fotografa na kauciu  a zároveň na vašu ponuku v Selakarde na diskusiu o osude Arktídy, vás žiadam o stretnutie.

Som, samozrejme, ochotný stretnúť sa s vami kdekoľvek na svete, podľa vášho uváženia, ale rád by som požiadal o stretnutie a to čo najskôr vám to bude vyhovovať priamo v Rusku.

Na rozdiel od svetových lídrov, s ktorými ste zvyknutí rozprávať, nebude za mnou stáť sila a vplyv vlády. Namiesto toho prídem ako zástupca miliónov ľudí na celom svete, ako aj mnohých Rusov, ktorých želaním je skoré ukončenie väznenia tridsiatich statočných a mierumilovných mužov a žien držaných v Murmansku.

Ich osud je záležitosťou celosvetových obáv. Preto by som za vami chcel prísť s návrhom. Som ochotný sa presťahovať do Ruska na dobu trvania tohto sporu. Ponúkam sám seba ako garanciu za dobré úmysly aktivistov Greenpeace v prípade ich prepustenia na kauciu. Oni, my, Greenpeace neveríme, že sme nad zákonom. Sme ochotní niesť následky za to, čo sme urobili, pokiaľ sú tieto následky v súlade s národným trestným poriadkom, tak ako to chápe každý rozumný človek.

Z vášho vlastného vyjadrenie je zrejmé, že nepovažujete aktivistov za pirátov, napriek tomu, že to je obvinenie, ktoré bolo voči nim vznesené. Vy, rovnako ako milióny ľudí na celom svete, viete, že obvinením z pirátstva boli obvinení zo zločinu, ktorý sa nestal. Že naši aktivisti sú obvinení z vymysleného útoku. Už predtým ste povedali, že obdivujete skupiny, ako je Greenpeace a že naše protesty vás inšpirujú. Ak budú naši aktivisti prepustení na kauciu, ponúkam sám seba ako záruku, že 28 aktivistov Greenpeace International sa bude zodpovedať za svoj nenásilný protest podľa národného práva v Rusku.


Obaja vieme, že zákon o pirátstve sa nevzťahuje na nenásilné protesty. Preto vás žiadam, aby ste ako Prezident Ruskej Federácie využili vaše možnosti požiadať, aby tieto obvinenia boli stiahnuté a aby obvinenia boli v súlade s medzinárodným a národným ruským právom. Zároveň vás s rešpektom žiadam, aby boli dvaja nezávislí novinári, ktorí nie sú členmi Greenpeace, okamžite prepustení.

Jeden deň po zatknutí našich aktivistov, Organizácia Spojených Národov vydala výstrahu pred nástrahami, ktoré predstavuje pre nás všetkých, váš národ rovnako ako aj môj a pre celý svet klimatická zmena. Zistenia správy, autorizovanej najväčšími vedcami, hovoria, že si nemôžeme dovoliť spaľovať ďalšie fosílne palivá. To nútilo protestujúcich urobiť, to čo urobili a ich protest bol rovnako mierumilovný, ako aj rešpektujúci váš národ.

Moje osobné skúsenosti z čias, kedy som bol mladým aktivistom v boji proti apartheidu  ma naučili, že dialóg je základom, že s cieľom nájsť spoločné porozumenie je potrebné chcieť sa rozprávať. Verím, že moja ponuka, že prídem do Moskvy, aby som sa s vami stretol a zostal tam, nám ponúka túto príležitosť. Tento pokračujúci spor nie je prínosom pre nikoho z nás, vrátane veľkého národa Ruska a rozhodne nie pre rodiny a priateľov ľudí vo väzení.

Uznávam riziko, ktoré predstavuje môj príchod do Ruska. Minulý rok som bol súčasťou takmer identického nenásilného protestu, aký robili teraz moji kolegovia. Minulý rok bol náš protest sledovaný ruskou pobrežnou strážou, ktorá odmietla zasiahnuť, keď ju o to Gazprom požiadal, pretože rozumela, že naše konanie nijako neohrozuje ľudí ani majetok. Rok na to, aktivisti, ktorí urobili to isté, čelia obvineniam z pirátstva a vyhliadku rokov strávených vo väzení. Svojim príchodom do Ruska neočakávam, že ma postihne rovnaký osud, ale je to riziko, ktoré som ochotný podstúpiť s cieľom nájsť spoločné porozumenie.

S úctou

Kumi Naidoo

Výkonný riaditeľ
Greenpeace International

Kategórie