Spolu sme to dokázali!

LEGO končí 50-ročnú spoluprácu so Shellom – reaguje na výzvu milióna ľudí

Story - 10. októbra, 2014
Deviateho októbra 2014 zverejnila firma LEGO vyjadrenie, že neobnoví zmluvu o spločnej propagácii s firmou Shell. Spoločnosť sa tak rozhodla mesiac po tom, ako Shell predložil americkým úradom svoje plány ťažiť budúci rok ropu v topiacej sa Arktíde.

Počas trojmesačnej kampane Greenpeace podpísalo petíciu s výzvou viac ako milión ľudí. Jej obsah? Požiadavka, aby LEGO prestalo na svojich hračkách propagovať značku Shell, a to kvôli plánom spoločnosti ťažiť ropu v Arktíde. Prístup firmy LEGO je v priamom rozpore s tým, o čo usiluje firma Shell. Interné smernice LEGO totiž napríklad obsahujú záväzok vyrábať viac energie z obnoviteľných zdrojov ako sami spotrebujú, postupne odstrániť ropu zo svojich produktov a v spolupráci s partnermi zanechať lepší svet pre budúce generácie.

Vo svojom vyjadrení LOGO argumentuje, že ide o spor medzi Greenpeace s firmou Shell. Greenpeace trvá na tom, že LEGO sa pod tlakom verejnosti rozhodlo správne. Zároveň však dodávame, že by malo byť do budúcna opatrnejšie pri výbere partnerov. A to hlavne pokiaľ ide o hrozby, ktoré môžu ovlyvniť budúcnosť našich detí v súvislosti so zmenou klímy. Vzhľadom na zmluvné podmienky obe firmy spoluprácu dokončia.  

„Pre Shell je to veľká rana. Spoločnosť zúfalo potrebuje partnerov ako LEGO, aby napravila reputáciu značky, ktorá značne utrpela po poslednom nešťastí v Arktíde. Rozhodnutie LEGA ukončiť 50-ročnú spoluprácu so Shellom jasne ukazuje, že stratégia Shell-u nefunguje. Prístup tých, ktorí vidia v topiacom sa Arktickom oceáne možnosť drancovať namiesto výzvy ochraňovať ju, nie je viac spoločensky prijateľný,“ uviedla Katarína Nikodemová, koordinátorka kampane za záchranu Arktídy.

LEGO sa tak pridalo k iným firmám, ktoré sa od priemyslu fosílnych palív dištancujú. Už v roku 2012 podobne ukončila spoluprácu so Shell-om firma Waitrose. Minulý mesiac sa ukončiť podporu  spoločnosti ALEC zaviazali Microsoft, Google aj Facebook. ALEC je kontroverzná lobistická skupina, ktorá blokuje zákony na ochranu klímy. Iba pred pár týždňami zverejnila zámer nepodporovať investície do fosílneho priemyslu nadácia Rockeffeler.

 

Návrh vytvoriť v Akrtíde chránené územie v mori okolo severného pólu, ktoré ochráni jej unikátne životné prostredie pred ťažbou a priemyselným rybolovom, podpísalo už viac ako 6 miliónov ľudí a celá rada osobností ako napr. Emma Thompson či Sir Paul McCartney. Devätnásteho septembra doručili tento návrh aj generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Videoklip Greenpeace LEGO: Everything is NOT awesome videlo takmer 6 miliónov divákov.

Fotky z kampane tu: http://tiny.cc/4bzenx

Kategórie