V Rusku včera vypočúvali aktivistov z Arctic Sunrise

Story - 27. septembra, 2013
V stredu, 18. septembra, boli dvaja aktivisti Greenpeace International zadržaní ruskou pobrežnou strážou potom, ako sa vyšplhali na ťažobnú plošinu patriacu ropnému gigantovi Gazprom. Cieľom protestu bolo upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša ťažba ropy v Arktíde. Gazprom plánuje začať s produkciou ropy z plošiny Prirazlomnaja už v prvom štvrťroku budúceho roka.

27. septembra 2013 Akcia na ropnej plošine v arktíde.

© Denis Sinyakov/Greenpeace

 

Na druhý deň, vo štvrtok 19. septembra podvečer, ruská pobrežná stráž protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise v medzinárodných vodách a zadržala zvyšných 28 členov posádky. Nasledujúcich 5 dní bola celá posádka lode držaná na Arctic Sunrise pod dohľadom ozbrojených príslušníkov ruskej pobrežnej stráže. Arctic Sunrise bola odtiahnutá do mesta Murmansk na severozápade Ruska.

27. septembra 2013 Loď arctic Sunrise zakotvená pri pobreží Murmanska

© Igor Podgorny/Greenpeace

 

Včera bolo všetkých 30 aktivistov postupne vypočutých. Súd rozhodol o zadržaní 22 členov posádky Arctic Sunrise do vyšetrovacej väzby na dva mesiace. Zvyšných 8 si vypočuje rozsudok o tri dni, kedy ich budú opäť vypočúvať. Zatiaľ nebolo vznesené žiadne oficiálne obvinenie.

Riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo sa na margo posledných udalostí v Rusku vyjadril: „Naši aktivisti sú väznení preto, lebo sa nebáli poukázať na bezohľadnosť, s akou spoločnosť Gazprom drancuje Arktídu. Ruské orgány sa pokúšajú vystrašiť ľudí, ktorí protestujú proti ropnému priemyslu v Arktíde, ale toto otvorené zastrašovanie nebude mať úspech.“

 

27. septembra 2013 Fotograf Denis Sinjakov počas súdu.

© Igor Podgorny/Greenpeace

 

Solidaritu so zadržanou posádkou Arctic Sunrise vyjadrilo v priebehu týždňa celosvetovo už viac ako pol milióna ľudí, ktorí poslali list so žiadosťou o jej prepustenie ruským ambasádam. Greenpeace od včerajšieho večera organizuje aktivity na podporu a vyjadrenie solidarity so zadržanými aktivistami v mestách na celom svete. V Bratislave sa môžete pridať tiež – podporu našim 30 ochrancom Arktídy vyjadríme dnes o 18:00 na námestí SNP na začiatku cyklojazdy Critical Mass.

Kategórie