V ruskej Arktíde ide do tuhého

Story - 18. septembra, 2013
Dnes ráno o 04:30 moskovského času vyštartovalo 5 nafukovacích člnov z Greenpeace lode Arctic Sunrise smerom k ropnej plošine Prirazlomnaja v Pečorskom mori v Arktíde. Dvaja aktivisti boli zatknutí potom, ako sa na ťažobnú plošinu, ktorá patrí ruskému ropnému gigantovi Gazprom, vyšplhali.

Ruská pobrežná stráž proti nenásilnému protestu použila absolútne neprimeranú silu – okrem iného vypálila 11 varovných výstrelov a hrozila aj otvorenou paľbou priamo na našu loď Arctic Sunrise. Na plošine sa už teraz naši aktivisti nenachádzajú, ale Arctic Sunrise v tejto oblasti zostáva aj naďalej.

Ben Ayliffe, ktorý vedie v Greenpeace International kampaň proti ťažbe ropy v Arktíde, povedal:

„Použitie takejto hrubej sily voči nenásilnému protestu je úplne neprimerané. Je zrejmé, že ropné spoločnosti dostávajú od oficiálnych ruských orgánov osobitnú ochranu. Tým, zdá sa, viac záleží na umlčaní nenásilných aktivistov ako na ochrane Arktídy od bezohľadných spoločností ako je Gazprom.

Povedzme si to na rovinu: skutočnú hrozbu pre Arktídu nepredstavuje Greenpeace International, ale ropné spoločnosti ako Gazprom, ktoré ignorujú vedu aj zdravý rozum a chcú za každú cenu ťažiť v odľahlých zamrznutých moriach.”

Gazprom plánuje začať s produkciou ropy z plošiny Prirazlomnaja v prvom štvrťroku budúceho roka. Riziko úniku ropy v oblasti, ktorá zahŕňa tri prírodné rezervácie chránené podľa ruského práva, sa tak enormne zvýši. Aktivisti Greenpeace už obsadili tú istú ropnú plošinu v auguste 2012, vtedy sa protestu zúčastnil aj riaditeľ organizácie, Kumi Naidoo.

To, čo sa momentálne deje v ruskej časti Arktídy, sa týka nás všetkých. Arktický ľad stabilizuje počasie na celej severnej pologuli, teda aj u nás na Slovensku. Ak vám nie je osud Arktídy ľahostajný, podpíšte aj vy petíciu za jej vyhlásenie za chránené územie. Na celom svete túto petíciu podporili už takmer 4 milióny ľudí. 

Kategórie