V ľuďoch je sila – 20 000 ľudí požaduje ochranu Arktídy

Story - 8. októbra, 2014
Tento víkend sa udialo niečo výnimočné. Vo viac ako 30 krajinách sveta a na viac ako 160 podujatiach sa zhromaždilo asi 20 000 ľudí, aby tlmočili odkaz „zachráňme Arktídu“ a verejnú požiadavku na ochranu tohto unikátneho regiónu.

#IceRide sa uskutočnil od Kanady po Bulharsko, od Čile po Bangladéš. Vo väčšine prípadov ho organizovali samotní dobrovoľníci. Táto globálna výzva mala neskutočnú silu, lebo ľudia do nej investovali tony času, energie a kreativity. Toto globálne hnutie žiada vyhlásenie chráneného územia v Arktickom oceáne. Žiada riešenie problému rastúcej teploty, ktorá ohrieva Arktídu rýchlejšie ako akékoľvek iné miesto na Zemi. A vyzýva na úplný zákaz ropných spoločnosti a  ničivého priemyselného rybárstva v celom Arktickom oceáne.

Bicyklovať za záchranu Arktídy môže vyzerať na prvý dojem naivne. Pohľad na rôzne aktivity z celého sveta – masy ľudí, ozdobené bicykle, pomaľované tváre - ale vyvoláva pocit nádeje na zmenu. Za týmto všetkým je veľké nadšenie a odhodlanie prispieť aj malým činom k veľkej veci. V Bangladéši bicyklovali ľudia v 38 stupňových horúčavách. V Thajsku sa zhromaždilo 1 200 ľudí v regióne, ktorý je jeden z najväčších producentov ryže. Ľudia tam prišli pripomenúť, že to, čo sa stane v Arktíde, ovplyvní aj ich. „Za posledné dekády sme boli svedkami extrémnych klimatických udalostí akými boli monzúny, záplavy a nepredvídateľne silné dažde,“ povedal prezident Climate Action Network v Thajsku, Sakorn Songma, „ochrana Arktídy pre nás znamená aj ochranu miestnej produkcie ryže.“

Na Slovensku sme #IceRide podporili akciou kaskadérskych skokov na bicykli v réžii Patrika Gaža. Je to mladý ambiciózny chalan, ktorý rád spojil svoju záľubu s aktivitami tohto významu. „Nie je mi ľahostajné, čo sa deje s planétou, či už sa to deje u nás, alebo v Arktíde. Preto som sa rozhodol zúčastniť sa na tejto akcii – je mi to sympatické a zároveň som to mohol spojiť s tým, čo ma baví, s bicyklom,“ povedal po tom, čo ochotne absolvoval doslova kaskadérske fotografovanie. Jeho nasadenie si vážime o to viac, že skoky absolvoval so zranenými rukami z predchádzajúceho pádu. Ani na chvíľu ho ale nenapadlo, že by sme fotenie kvôli jeho zraneniu zrušili.

Bicykle spájajú ľudí naprieč celým svetom. Mladí či starí, na severe alebo na juhu, rebelskí alebo systémoví ... všetci milujeme bicykel! Navyše, bicykel je mocný symbol udržateľnosti, budúcnosti bez závislosti na rope a plyne a symbolom ochrany Arktídy pre ľudí a planétu.

Tento blog píšem aj ako poďakovanie všetkým, ktorí sa na Ice Ride zúčastnili, ktorí ho organizovali a pomáhali pri najmenších detailoch jeho realizácie. Spoločne budujeme hnutie na ochranu unikátneho miesta pre budúce generácie. Ak ste doteraz nepodpísali petíciu, pridajte svoje meno sem: zachranmearktidu.sk.

Kategórie