Za nenásilny protest obvinenie z pirátstva

Story - 2. októbra, 2013
Ruský prokurátor dnes predpoludním oficiálne obvinil z pirátstva prvých piatich z tridsiatky aktivistov Greenpeace International, ktorí sú zadržaní od 18. resp. 19. septembra 2013.

Dvoch aktivistov zadržala ruská pobrežná stráž 18. septembra po tom, ako sa pokúsili vyšplhať na ťažobnú plošinu patriacu ropnému gigantovi Gazprom a vyvesiť tam transparent. Cieľom protestu bolo upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša ťažba ropy v Arktíde. Na druhý deň, 19. septembra, ruská pobrežná stráž protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise v medzinárodných vodách a zadržala aj zvyšných 28 členov posádky.

Aktivisti boli vypočúvaní minulý týždeň v piatok a v nedeľu. Oficiálne obvinenia boli vznesené dnes. Medzi piatimi obvinenými je aj nezávislý videoreportér Kieron Bryan z Veľkej Británie. Očakáva sa, že prokurátor vznesie v najbližších hodinách a dňoch obvinenia aj voči ostatným členom posádky Arctic Sunrise. Maximálny trest hroziaci v prípade obvinenia z pirátstva je 15 rokov väzenia.

V nadväznosti na aktuálne udalosti v Rusku riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo povedal: „Obvinenia z pirátstva sú nehorázne a nepredstavujú nič iné ako útok na samotný princíp pokojného protestu. Akékoľvek tvrdenie, že títo aktivisti sú piráti, je absurdné. Je to úplne iracionálne a jediným cieľom je zastrašiť nás a umlčať, ale to sa im nepodarí. Vyzývam ľudí, aby sa pozreli na fotografie z akcie a uvážili sami, či nenásilní aktivisti so zdvihnutými rukami, na ktorých mieria zbraňami, môžu byť považovaní za pirátov.“

Solidaritu s posádkou Arctic Sunrise vyjadrilo celosvetovo už takmer osemstotisíc ľudí, ktorí poslali list so žiadosťou o jej prepustenie ruským ambasádam.

Greenpeace organizuje aktivity na podporu a vyjadrenie solidarity s aktivistami v mestách na celom svete. V Bratislave sa môžete pridať tiež – verejné zhromaždenie na podporu 30 ochrancom Arktídy sa bude konať už túto sobotu, 5. októbra, na Godrovej ulici pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave od 15:00. Zhromaždenie potrvá približne hodinu a podporí ho aj slovenská pobočka najväčšej ľudsko-právnej mimovládnej organizácie na svete Amnesty International.

Kategórie