Čo na to experti?

Story - 3. októbra, 2013
Vniknutie na loď Greenpeace International Arctic Sunrise a jej zadržanie, ako aj obvinenia z pirátstva vznesené proti arktickej tridsiatke komentovalo množstvo právnych expertov. Ponúkame vám výber z týchto komentárov:

Prof. Dr. Geert-Jan Knoops

Prof. Dr. Geert-Jan Knoops, profesor medzinárodného trestného práva na Utrechtskej univerzite v Holandsku sa 20. septembra 2013 pre holandské média vyjadril:

„Pokiaľ sú mi presne známe fakty, ruská pobrežná hliadka nebola oprávnená [vstúpiť na loď]". Takisto tu.

Prof. Dr. Stefan Kirchner

Hosťujúci profesor pre základné a ľudské práva na Laponskej univerzite, Prof. Dr. Stefan Kirchner, na Twitteri uviedol, že „Rusko porušilo medzinárodné právo“ a odkazuje na právnu analýzu na stránke http://bit.ly/1eAXnxm. V tejto analýze sa uvádza:

"(...) Zdá sa, že Rusko porušilo viacero svojich medzinárodných obligácií, aby prinútilo environmentálnych aktivistov ukončiť pokojné protesty.“

"Konanie Ruska v súvislosti s prípadom ARCTIC SUNRISE je v nesúlade s medzinárodným morským právom tak, ako je zakotvené v Dohovore OSN o morskom práve, Európskom dohovore o ľudských právach, Viedenskom dohovore o konzulárnych stykoch a pravdepodobne aj v ďalších medzinárodných zmluvách. Zdá sa, že Rusko porušilo ľudské práva členov posádky, ako aj práva vlajkového štátu (Holandska) a príslušných štátov jednotlivých členov posádky. V súlade s medzinárodným právom musí Rusko zaistiť rýchle prepustenie plavidla a jeho posádky."

Prof. Dr. Doris König

Predsedníčka Nadácie Claussen Simon pre medzinárodné právo na Buceriovej vysokej škole práva v Hamburgu, Prof. Dr. Doris König, 20. septembra 2013 komentovala, že zadržanie lode mimo bezpečnostnej zóny pravdepodobne predstavuje porušenie Dohovoru OSN o morskom práve“.

John Dalhuisen

John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu, 24. septembra 2013 uviedol: "Neozbrojení aktivisti Greenpeace takmer bez pochyby nie sú pirátmi. (...) Obvinenia z pirátstva sú v tomto prípade zjavne nepodložené – nie sú podložené právne ani realitou – a je zásadne poškodzujúce, ak sa takéto vážne obvinenia vznášajú tak bezohľadne. (...) Aktivisti Greenpeace musia byť prepustení za rozumnú kauciu a v prípade súdneho procesu im musí byť povolený neobmedzený prístup k obhajcom."

Prof. Eugene Kontorovich

Prof. Eugene Kontorovich, profesor medzinárodného práva na Severozápadnej univerzite v Chicagu 25. septembra 2013 zverejnil komentár s názvom 'Ruské obvinenia z pirátstva vznesené proti Greenpeace sú nepodložené a protizákonné'. V článku uvádza:

"Aktivity Greenpeace s najväčšou istotou nie sú pirátstvom z viacerých dôvodov."

"Pirátstvo musí zahŕňať 'prejavy násilia alebo väznenia.' V tomto prípade aktivisti Greenpeace na plošine len umiestnili plagát. To nepredstavuje násilie. (...) Aktivisti Greenpeace sa zaiste dopustili neoprávneného vstupu, nie však pirátstva."

"V skutočnosti je to Rusko, ktoré jasne porušilo Dohovor OSN o morskom práve tým, že loď zadržalo pre nevhodné správanie sa posádky. Zadržanie plavidla je prísne zakázané 'dokonca aj pre účely vyšetrovania,' (čl. 97(3)), s výnimkou pirátstva. Obvinenia z pirátstva sú jednoznačne iba zámienkou a Rusko by sa preto malo Holandsku zodpovedať za 'neadekvátne podložené' zadržanie."

Nils Muiznieks

Komisár Rady Európy pre ľudské práva, Nils Muiznieks, 26. septembra 2013 pre Reuters v súvislosti so zadržaním arktickej tridsiatky uviedol, že zamietnutie kaucie "jasne vnáša podozrenie z porušovania ľudských práv", argumentujúc, že predbežné zadržanie by malo byť použité len vo výnimočných prípadoch, ak neexistuje žiadna iná alternatíva.

Dr. Douglas Guilfoyle

Dr. Douglas Guilfoyle, profesor medzinárodného práva na londýnskej University College a známy expert na pirátstvo na akademickom portáli  The Conversation, 27. septembra 2013 zverejnil komentár, v ktorom sa uvádza:

"Aktivity Greenpeace ani zďaleka nie sú také pestré ako pirátstvo."

A to najlepšie na záver:

Dr. Vladimir Putin

Prezident Ruskej federácie a držiteľ čestného doktorátu z Belehradskej univerzity, Dr. Vladimír Putin, 25. septembra 2013 povedal, že aktivisti Greenpeace, ktorí vstúpili na ruskú ropnú plošinu „zjavne nie sú pirátmi“.

 

Kategórie