Zachráňme Arktídu!

Story - 26. júna, 2012
Herci Hollywoodu s rockovými hviezdami, environmentalistami, polárnymi výskumníkmi a obchodnými vedúcimi spojili svoje sily s cieľom vyhlásiť Arktídu za globálnu svätyňu. Požadujú, aby boli ťažba ropy a neudržateľný lov v arktických vodách zakázané. Pridajte sa k nim! www.savethearctic.org

26. júna 2012 Polárne medvede

Ťažbou ropy v Arktíde ohrozíme nielen svoju vlastnú budúcnosť ale aj budúcnosť množstva živočíšnych druhov.

 

Paul McCartney, Penelope Cruz, Robert Redford, najväčšia svetová chlapčenská skupina One Direction a desiatky ďalších slávnych osôb požadujú, aby bola neobývaná oblasť okolo severného pólu chránená OSN a uzavretá pre znečisťovateľov. Medzí ľudí z celého sveta, ktorí tieto ciele podporujú, patria Sir Richard Branson, Pedro Almodóvar, Thom Yorke, Emily Blunt a Baabe Maale a Lucy Lawless, Javier Bardem, hviezda z Milionára z chatrče Dev Patel a niektorí z najslávnejších hudobníkov v Číne. Zoznam obsahuje deväť Oskarových víťazov, deväť držiteľov Zlatých glóbusov a štyroch víťazov Grammy Award.

Práve teraz obrovská rozloha okolo pólu patrí nám všetkým, pretože je táto oblasť definovaná v medzinárodnom práve ako otvorené more a pod ním je hlboké morské dno, ktoré je spoločným dedičstvom celého ľudstva. Stúpajúce teploty rozpúšťajú ľad a arktické štáty si robia územné nároky na morské dno, čím môžu otvoriť dvere ropným gigantom. Arktický morský ľad v posledných rokoch dramaticky ustúpil a vedci tvrdia, že Severný pól môže byť čoskoro bez ľadu.

Shell plánuje začať v najbližších týždňoch prieskumné vrty v dvoch pobrežných lokalitách v aljašskej Arktíde. Ak bude Shell tohto roku v lete úspešný, ropa z Arktídy môže zapáliť ekonomické snahy štátov a rýchlo tento región rozdeliť. O podobné urýchlené prieskumy v Arktíde ešte tento rok sa snaží aj ruský ropný gigant Gazprom. V roku 2007 ruský bádateľ Artur Chilingarov zasadil ruskú vlajku na morské dno pod pólom a "tvrdí", že územie patrí Moskve. Dokumenty Wikileaks neskôr ukázali, že konal na pokyn ruskej vlády.

Práve teraz sa Greenpeace snaží vybudovať pod Arktídou ľadovec z milióna obyvateľov planéty a označiť toto miesto Vlajkou pre budúcnosť. Klesneme cez 4 km ľadovej vody a zasadíme vaše meno na dne oceánu na vrchole sveta. Ktokoľvek na svete môže pridať svoje meno na Zvitok Arktídy a mať ho zasadené pod Severným pólom návštevou petičnej stránky.

Podobnú kampaň sme spustili pred 30 rokmi s cieľom ochrániť Antarktídu. Nikto si nemyslel, že sa nám to podarí, ale nám sa podarilo mobilizovať milióny ľudí a vytvoriť svetový park okolo južného pólu!

Tak neváhajte a pridajte aj svoje meno k tým ostatným!

Kategórie