Pranie

Stránka - 19. marca, 2013
Len preto, že sa chcete vyhnúť toxickým látkam a preferujete energetickú úspornosť, neznamená to, že váš šatník musí trpieť. Inšpirujte sa nasledujúcimi jednoduchými odporúčaniami a nielen vaše pranie bude ekologické, ale aj obľúbené džínsy budú vyzerať dobre.

Práčky

  • Spotreba vody na cyklus sa u práčok značne líši. Úspornejšiu práčku si síce obstaráte za vyššie náklady, investície sa vám však rýchlo vrátia.
  • Podobne ako u iných elektrických spotrebičov sa označuje spotreba elektrickej energie písmenami A až G. Uprednostnite preto najúspornejšiu triedu A alebo už novšie A+.
  • Najúčinnejšie práčky môžu ušetriť až okolo 396 litrov vody za rok!

Sušičky bielizne

Tradičné sušičky bielizne sú veľmi náročné na energiu. Tzv. kondenzačné modely (bez odvodovej rúrky) používajú ešte viac energie.

  • Vyhnite sa sušičke bielizne. Aj ke´d sa vám to môže zdať moderné, je to zbytočné plytvanie energiou. Sušte prirodzenou cestou, (t.j. vyvešať bielizeň na šnúry vnútri/vonku) ak je to vhodné, ušetrí vám to 3-4 kWh/cyklus.
  • Ak sušenie na šnúre nie je možné, najprv sa uistite, že vaša sušička má 1600 alebo dokonca 1800 otáčok za minútu. To zníži energiu potrebnú na sušenie takmer na polovicu. Sušenie cez otáčky je 20 krát menej energeticky náročné ako teplom.

Prací prostriedok

Pred naplnením práčky oblečením, pridajte do vody 1/3 šálky (80 ml) sódy na pranie. Naplňte práčku oblečením a potom pridajte 1,5 šálky (375 ml) mydla. Ak je voda tvrdá, pridajte v priebehu prvého pláchania 1/4 šálky (60 ml) sódy alebo 1/4 šálky (60 ml) octu. Pre silne znečistené oblečenie skúste namáčanie v teplej vode s 1/2 šálky (125 ml) sódy na pranie počas 30 minút. Preperte znečistené miesta s tekutým mydlom alebo roztokom z 2 lyžíc (30 ml) sódy na pranie v 1 šálke (250 ml) teplej vody.

Aviváž: Pridajte 1/4 šálky (60 ml) bieleho octu pri pláchaní.

Navrátenie veľkosti vlne: Rozpustite 2 hrnčeky (500 ml) soli v horúcej vode a nechajte vychladnúť, aby bola vlažná. Namočte odev na 3 hodiny.

Hodváb: Namočte v približne 1 šálke (250 ml) čistého mydla a 2-3 lyžiciach (30-45 ml) jedlej sódy. Jemne odev vyžmýkajte a dôkladne opláchnite.

Alternatíva bielidla: Aby sa odev vybielil a oživil, skúste pridať 1/2 šálky (125 ml) sódy na pranie do každej várky, alebo pridajte do pláchania citrónovú šťavu a zaveste bielizeň vonku na slnko, ktoré oblečenie prirodzene vybieli a tiež usporí energiu. V mnohých bio obchodoch je dostupné bielidlo bez chlóru.

Rovnako ako pri čistiacich prostriedkoch aj ekologické pracie prostriedky sú dostupné už nielen v bio predajniach ale aj bežnejších drogériách. Nemusia stáť veľa a pri správnom používaní perú kvalitne.

Čistiareň

Väčšina prípravkov s čistiarňach sú toxické (vrátane chlóru a formaldehydu, ktoré sú vysoko toxické a karcinogénne). Tieto chemikálie môžu často ostať v oblečení aj potom, ako si ich prinesiete domov. Skúste si kupovať oblečenie, ktoré môžete prať doma a nemusíte ich nosiť do čistiarne. Mnoho odevov, ktoré sa dajú čistiť len v čistiarni, sa v skutočnosti dá prať ručne s mydlom a studenou vodou, alebo sa môže aj žehliť.

Ak odev nemožno umývať ručne, uprednostnite čistiareň, ktorá ponúka ekologické alebo tzv. vlhké čistenie. Vlhké čistenie používa na čistenie oblečenia teplo, paru, vákuum, vodu a prírodné mydlá. Vlhké čistenie tiež zaručuje kvalifikovaných pracovníkov, ktorí kontrolujú a čistia každú položku oblečenie individuálne.

Rýchle tipy

  • Perte len s plne naloženou pračkou, použitie čo najmenšie množstvo vody.
  • Až 90 percent energie použitej na pranie bielizne ide na ohriatie vody. Teplé pranie a  studené pláchanie bude fungovať na skoro všetky druhy oblečenia rovnako dobre ako teplé pranie a teplé pláchanie.
  • Perte len oblečenie, ktoré to potrebuje. Vonkajšie vrstvy odevu ako košele, svetre a nohavice možno nosiť viac ako raz aj bez prania.
  • Vyveste oblečenie vonku, aby sa usušilo, alebo vo vnútri v suchej a teplej izbe a ušetrite energiu.
  • Pokiaľ je nutné použiť sušičku oblečenia, očistite jej filter po každom cykle, aby sa udržala efektívna cirkulácia vzduchu. Nános na filtri môže spôsobiť požiar.

Škvrny

Pravidlom je, že čím skôr škvrny očistíme, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa úplne odstránia. Druhým pravidlom je najskôr otestovať prípravok na tkanine. Ak sa na testovanom mieste začne meniť farba, môžete to zastaviť neutralizovaním čistiaceho prostriedku. Napríklad, účinky kyseliny, ako je citrónová šťava alebo ocot, môžu byť neutralizované alebo zvrátené tým, že pridáte zásadu ako je napríklad prášok do pečiva a naopak. Po teste nezabudnite dané miesto umyť.

Znečistené plienky: Rozpustite 3 lyžice (45 ml) jedlej sódy v teplej vode a plienky operte buď vo vani alebo v práčke.

Ovocie a víno: Ihneď nalejte na škvrnu studenú sódu alebo nasypte soľ a škvrnu namočte pred praním v mlieku. Všeobecne možno povedať, že pre prípad potreby je vhodné mať doma stále nejakú sódu.

Tuk: Sceďte vriacu vodu cez bielu bavlnu a následne potrite suchou jedlou sódou alebo pracou sódou vo vode. Pri iných materiáloch najskôr vysajte uterákom, navlhčite škvrnu vodou a potrite mydlom a jedlou sódou. Následne perte vo vode tak horúcej, ako je to možné za pomoci extra mydla. Poznámka: Uistite sa, že umývanie vo vrelej alebo teplej vode je pre odev vhodné.

Atrament: Namočte v mlieku alebo odstráňte peroxidom vodíka.

Krv: Okamžite nasypte na škvrnu soľ alebo studenú sódu a namočte pred praním do studenej vody. Pre viac odolné škvrny, zmixujte vo vode kukuričný škrob s buď detským zásypom alebo kukuričnou múkou a aplikujte zmes. Nechajte zaschnúť a oškrabte.

Káva a čokoláda: Zmiešajte vaječný žĺtok s vlažnou vodou a natrite na škvrnu.

Žuvačka: Potierajte ľadom. Guma sa bude dať olúpať.

Rúž: Potierajte studenou smotanou na šľahanie alebo operte v pracej sóde.

Hrdza: Namočte do kyslého mlieka (pridajte 2 polievkové lyžice/10 ml octu do šálky mlieka, aby bolo kyslé), alebo do citrónovej šťavy a potierajte soľou. Umiestnite na priame slnko až kým to nevyschne a potom vyperte.

Plesne: Nalejte na škvrny silné mydlo a soľ, alebo postriekajte octom a umiestnite na slnko. Udržujte škvrny vlhké a opakujte tak často, ako je potrebné.

Popáleniny zo žehličky: Jemne povarte popálený odev v 1 šálke (250 ml) mydla a 2 litroch mlieka.

Odtlačky od pohára na drevenom nábytku: Pomocou suchej handričky potrite miesto rastlinným olejom alebo zmesou masla s dostatočným množstvom cigaretového popola, aby bolo maslo hnedé.

Kategórie