Škodcovia

Stránka - 19. marca, 2013
Aj niektorí z najoddanejších ekológov neradi zdieľajú svoj domov so švábmi a ďalšími nevítanými hosťami. Ale skôr, ako chytíte do rúk agresívny sprej, prečítajte si nižšie uvedené tipy.
 • Mravce: Vyhľadajte miesto kadiaľ vstupujú, vytlačte na neho citrón a nechajte tam šupku. Mravce sa tiež vyhnú detskému púdru, kriede, kostnej múčke, prachu z uhlia a čili papričkám.
 • Šváby: Zatmeľte všetky malé praskliny pozdĺž dosiek, nástenných políc, skríň a okolo potrubia, drezov, vaní a príslušenstva. Ako pascu, môžete skúsiť zľahka namazať vnútorné hrdlo fľaše od mlieka a naliať do nej trochu zvetraného piva alebo do nej vložiť surové zemiaky.
 • Ovocné mušky: Nalejte malé množstvo piva do nádoby so širokým hrdlom. Gumičkou pripevnite na jej hrdlo igelitové vrecko. Spravte do neho malú dierku. Mušky otvorom vojdú, ale nie sú schopné nájsť cestu von. Vymeňte pivo v prípade potreby.
 • Muchy: Okná, na ktoré práve svieti slnko, sú pre muchy najbežnejší vstup do vášho domova, tak ich zavrite predtým, ako do nich začne svietiť slnko. Alebo si nainštalujte na okná sieťky proti hmyzu. Používajte štandardný lepkavý papier na muchy. Môžete si vyrobiť aj svoj ​​vlastný, pomocou medu a žltého papiera.
 • Mole: Uchovávajte oblečenie čisté, suché a v dobre vetranom priestore – mole sú priťahované pachom vášho tela na oblečení. Môžete použiť gáfor, ktorý predstavuje hlavnú netoxickú prísadu prípravkov proti moliam. Na chytenie molí zmiešajte 1 diel melasy s 2 dielmi octu a nalejte do nádobky z margarínu alebo jogurtu. Pravidelne čistite. Cédrové krúžky alebo čierne korenie tiež fungujú ako čisto prírodný odpudzovač. Cédrové krúžky sa môžu umiestniť do plátenných vreciek a zavesiť v skrini alebo vložiť do zásuviek.
 • Škodcovia na izbových rastlinách: Rozmixujte 2 alebo 3 veľmi pálivé papriky, 1/2 cibule, 1 strúčik cesnaku vo vode, zovrite, nechajte dva dni odležať a zlejte. Používajte ako sprej, táto tekutina je vhodná pre vnútorné i vonkajšie rastliny a môže sa zamraziť na neskoršie použitie. Tiež vyskúšajte nastriekať 2 lyžice (30 ml) tekutého mydla, alebo 5 gramov suchého mydla, zriedeného v 1 litri vody. Nezabudnite pár dní potom postriekať čerstvou vodou (ideálne v sprche).
 • Rybenky (švehly): Pasca môže byť zo zmesi 1 dielu melasy a 2 dielov octu. Umiestnite v blízkosti trhlín a dier, kde títo škodcovia žijú. Rybeniek sa môžeme zbaviť tým, že potrieme podlahy, nohy stola a škáry v skrinkách so zmesou bóraxu a cukru alebo medu.
 • Pavúky: V ideálnom prípade pavúky nezabíjajte – práve ony vám pomáhajú zbaviť sa škodcov.
 • Škodcovia v balených potravinách: Udržte roztoče a mole mimo vašich potravín sušením jedla v teplej rúre po dobu jednej hodiny alebo jeho mrazením po dobu 2-3 dní. Vždy skladujte potraviny vo vzduchotesných nádobách.
 • Nosatce: Najobľúbenejšie jedlo chrobáka nosatca sú strukoviny a obilie. Aby si nosatec udržal odstup, zaveste k potravinám alebo do skrine vrecúško s čiernym korením.
 • Kliešte a blchy: Ak sú nimi vaši domáci miláčikovia napadnutí, umyte ich dobre mydlom a teplou vodou, dôkladne osušte a ošetrite týmto bylinným roztokom: Do litra vriacej vody pridajte 1/2 šálky (125 ml) čerstvého alebo sušeného rozmarínu. Nechajte 20 minút vylúhovať a potom sceďte. Nechajte vychladnúť na telesnú teplotu. Sprejom alebo hubkou rovnomerne naneste na zviera a nechajte uschnúť. Neutierajte uterákom, pretože by sa postrek odstránil. Uistite sa, že zvieratá sú suché, kým ich pustíte von.

Kategórie