Kompostovanie

Stránka - 19. marca, 2013

Kompostovanie

Organické materiály sa prirodzene rozkladajú pomocou baktérií a húb. Kompostovanie urýchľuje tento proces tým, že poskytuje optimálne prostredie na premenu organických odpadov na koncový produkt bohatý na živiny: humus. Celý proces trvá od niekoľko týždňov až po niekoľko mesiacov v závislosti od jeho zloženia. Kompost pridáva vlhkosť a živiny do pôdy a zlepšuje štruktúru pôdy, takže budete mať zdravú a produktívnu záhradu.

Ako začať

Môžete začať svoj vlastný ​​kompost nazhromaždením organického odpadu v rohu vášho dvora na dobre odvodnenom mieste. Môžete si tiež kúpiť kompostovú nádobu alebo drevenú debnu. Len nezabudnite, aby boli medzi lamelami z dreva medzery pre cirkuláciu vzduchu.

Striedajte vrstvy záhradného odpadu a zvyškov potravín tenkou vrstvou zeminy. Udržujte to vlhké a premiešavajte lopatou kompost každý 1 až 3 týždne.

Čím menšie kúsky potravín a odpadov, tým rýchlejšie sa budú rozkladať.

Kompostovanie sa v zime spomaľuje, ale stále môžete pokračovať v pridávaní organických materiálov. Je v poriadku, ak vám kôpka zamrzne, ak chcete, aby pokračovala v rozkladaní po celé zimné obdobie, pokryte kompost izolačnou vrstvou plastu.

Na jar a v lete

Keď je kompost tmavý a je viac rozpadajúci sa ako hrudkovitý, zapracujte ho do pôdy ako všeobecný kondicionér. Kompost môžete pridávať do záhrady a trávnika počas celého vegetačného obdobia.

V meste

Kompostovať môžete kdekoľvek pomocou vreca na odpadky. Kompost vyrobený v plastovom vreci bude vlhkejšie než ten vonkajší a preto sa rýchlejšie rozloží.

Dajte do čierneho odpadového vreca malé kúsky kuchynského odpadu, skúste pridať usadeninu z kávy a niekoľko šálok zeminy. Zaviažte vrece a umiestnite ho vonku na slnečné miesto. Kompostovanie by malo byť dokončená do dvoch až troch týždňov.

Vyprázdnite obsah vreca do rohu na dvore alebo nechajte vrece otvorené, vsypte viac zeminy a nechajte obsah pôsobiť ešte niekoľko dní. Kompost môžete pridať izbovým rastlinám, na záhradu alebo rastlinám vonku, ktoré sú zasadené v črepníkoch.

Môžete tiež preskúmať kompostovanie pomocou červíkov. Hlavnou zložkou sú dážďovky. Dážďovky sú uložené v nádobe s podstielkou vyrobenej z takých materiálov ako slama, posekaná tráva alebo natrhaný papier. Počas niekoľkých mesiacov môžeme mať tmavý bohatý kompost vhodný pre izbové rastliny aj do záhrady.

Materiály vhodné na kompostovanie

Všeobecne platí, že vhodný je záhradný odpad a organické potraviny: odrezky trávy (pokiaľ nie sú v postriekané chemickými látkami), mŕtve listy, drvené vetvy a konáre, burina (vyhnite sa semenám), kvetinové odrezky, všetko ovocie, zelenina, obilniny, vaječné škrupiny, pečivo, čajové vrecúška, usadenina z kávy, hnoj, seno a slama, a aj ľudské vlasy a nechty.

Mali by ste sa vyhnúť

Korene odolných burín, výkaly psov alebo mačiek, choré rastliny, mäso, hydina, ryby, tuk alebo olej, mliečne výrobky, kosti, veľmi tučné jedlá, ako je šalátová zálievka, papierový odpad, veľké množstvo dreveného popola a toxické látky, ako sú domáce čistiace prostriedky.

Kategórie