Ochrana pralesov

Snažíme sa o ochranu pralesov, pretože bez zdravých a prosperujúcich lesov nemôže Zem zostať udržateľnou pre život. Osemdesiat percent svetových lesov už bolo poškodených alebo úplne zničených. Greenpeace robí kampaň za nulové odlesňovanie do roku 2020, aby sme ochránili to, čo zostalo z týchto jedinečných ekosystémov.

Po tisícoch rokoch vývoja sú tropické pralesy jednými z najväčších skladov prírodnej rozmanitosti na Zemi. Zo všetkých svetových druhov približne dve tretiny žijú v lesoch. Mnohým z týchto vzácnych tvorov – orangutany, tigre, jaguáre, slony a nosorožce – stále viac hrozí vyhynutie.

Dôležitosť pralesov však ďaleko presahuje ich vlastné hranice. Lesy pomáhajú regulovať zemskú klímu, pretože uskladňujú takmer 300 miliárd ton uhlíku v ich živých častiach – čo je 40krát viac ako sú ročné emisie skleníkových plynov z fosílnych palív.

Počas ničenia lesov ťažbou alebo vypaľovaním sa uhlík uvoľňuje do atmosféry ako skleníkový plyn, oxid uhličitý. Ničenie pralesov je zodpovedné za takmer pätinu svetových emisií skleníkových plynov –viac ako ktorékoľvek lietadlo, auto, kamión, loď a vlak na planéte dokopy.

Lesy tiež regulujú prietok vody a zrážky, takže na nich závisíme pri pestovaní plodín. Úbytok lesov v jednej časti sveta môže mať následky v iných. Napríklad úbytok lesov v Amazone a Centrálnej Afrike môže ovplyvniť zrážky na stredozápade USA.

Práve preto, že veľké množstvo pralesov už bolo zničených, nutne potrebujeme chrániť to, čo zostalo. Priemysel stále neúnavne premieňa pralesy na jednorazové produkty, ktoré končia v našich nákupných košíkoch, zatiaľ čo druhy žijúce v pralesoch sú tlačené na okraj vyhynutia, život a prostredie lesných komunít je ničený a klimatické zmeny sa zhoršujú.

Greenpeace robí medzinárodnú kampaň za nulové odlesňovanie do roku 2020.

Aby sme to dosiahli, vyzývame deštruktívny priemysel, aby zmenil svoje praktiky a inšpirujeme spotrebiteľov, aby žiadali, nech nie je naše jedlo, papier a produkty z dreva v spojení s ničením pralesov.

Lobujeme politikov, aby medzinárodne a lokálne koordinovane konali s cieľom chrániť svetové pralesy, ľudí, ktorí od nich závisia, rovnako ako biodiverzitu a klímu.

Pracujeme spolu s pôvodnými obyvateľmi priamo na miestach ničenia pralesov – v Amazone, Kongu a Indonézii – aby sme vyšetrili, dokumentovali a zverejňovali environmentálne zločiny a robíme akcie proti ničeniu pralesov.

S pomocou státisícov podporovateľov sme už dosiahli niekoľko víťazstiev. Odlesňovanie Amazonu kvôli produkcii sóje a bravčového mäsa sa výrazne znížilo vďaka moratóriám, Veľký medvedí dažďový prales v Kanade bol zachránený, 80 000 hektárov fínskych pôvodných lesov bolo ochránených, bola dohodnutá najambicióznejšia dohoda o konzervácii kanadských boreálnych lesov a vďaka tlaku našich podporovateľov, medzinárodné giganty Nestle a Unilever zmenili svoje politiky ohľadom používania palmového oleja pestovaného v oblastiach indonézskych pralesov a rašelinísk.

V posledných rokoch sa posunula na medzinárodnej úrovni možnosť globálnej politickej dohody na redukciu emisií z odlesňovania a degradácie. Greenpeace vedie kampaň za správnu dohodu – ktorá, ak bude dosiahnutá, môže priniesť benefity biodiverzite, ľuďom a klíme, rovnako ako ochrane svetových pralesov.

Ale, počas minúty, ktorú vám trvalo prečítať si túto stránku, bol zničený prales s rozlohou 35 futbalových ihrísk. Nenahraditeľné a jedinečné svetové pralesy potrebujú nutne ďalšiu ochranu.

Pridajte sa k medzinárodnej kampani na ochranu pralesov.

Najnovšie

 

UNESCO sa postavilo za ochranu lesa Bieloviežského pralesa

Blog od kmarkova | 17. júla, 2017

Rozhodnutie týkajúce sa Bieloviežského pralesa, ku ktorému  UNESCO dospelo, poukazuje na konanie poľského ministra životného prostredia Jána Szyszka. To ohrozuje stav pralesa ako svetového dedičstva UNESCO. UNESCO zaväzuje Poľsko, aby...

Ako môžeme zastaviť ohne, ktoré spaľujú Indonéziu? Štyrmi spôsobmi.

Blog od mabelova | 9. novembra, 2015

Vysporiadať sa s následkami lesných požiarov v Indonézii nebude jednoduché a nepôjde to rýchlo. Našťastie je to ešte stále zvládnuteľné. Krajina je však výrazne poškodená ľudskými zásahmi a krátky dážď ju už nespasí. Lesy sú od...

"NÁS NIKTO NECHRÁNI"

Story | 6. februára, 2015 o 11:24

Benki Piyãko, vodca Indiánov v Amazone, v rozhovore povie viac o vykorisťovaní, smrti a jednom milióne nových stromov určených pre Amazonský dažďový prales.

APP sa zaviazala, že zastaví odlesňovanie!

Blog od Bustar Maitar | 5. februára, 2013

Dnes je dňom, ktorý som sa vždy bál, že nikdy nepríde. Ale práve som sa vrátil z tlačovej konferencie z Jakarty, kde Asia Pulp & Paper (jedna z najväčších papierenských a drevárenských spoločností na svete) predstavila svoju novú...

Čo urobiť na Deň životného prostredia?

Blog od lszabova | 5. júna, 2012

Dnes je Medzinárodný deň životného prostredia. Pre niekoho deň ako každý iný, pre niekoho je to moment na zamyslenie. Ak sa na Slovenku rozprávame o životnom prostredí, je to stále pre veľa ľudí témou, ktorou sú ochotní sa zaoberať až...

Kto by chcel obaly z pralesov?

Story | 30. mája, 2012 o 12:34

Bez ohľadu na to, čo si myslíte o fastfoode, snáď by sme sa zhodli na tom, že žiadny druh stravy by nemal byť zodpovedný za ničenie pralesov. To sa však často deje práve dôsledkom papierových obalov. Množstvo firiem používa papierové obaly...

Lesser Bird of Paradise on branch

Obrázok | 1. januára, 2000 o 0:00

Lesser Bird of Paradise on branch, yellow and white tail feathers hanging down.

1 - 7 z 7 výsledkov.

Kategórie