Pirátsky rybolov

Stránka - 10. októbra, 2011
Ozbrojený muži v maskách kradnú jedlo tým najchudobnejším – moderná realita pirátstva je ďaleko od pôvabného obrazu, ktorý nám ponúkajú hollywoodske filmy. Chudobné komunity sú okrádané o miliardy USD.

Ilegálny, neohlásený a neregulovaný rybolov je metla oceánov. Okráda miestne komunity a vyprázdňuje vody. V roku 2001 Greenpeace odhadoval počet pirátskych rybárskych lodí až na 1 300.

Kradnú ryby i budúcnosť

Od ostrovov v Južnom Pacifiku až po pobrežie Západnej Afriky lovia pirátske rybárske lode ryby v hodnote miliónov dolárov. Svoje úlovky neskôr deklarujú v európskych a ázijských prístavoch. OSN odhaduje finančnú stratu Somálska spôsobenú pirátskym rybolovom na 300 miliónov USD ročne, v Guiney 100 miliónov USD ročne. Na celom svete predstavuje čiastku až 4 miliardy USD.

Ako sa stať pirátom

Lebky a prekrížené kosti sú poznávacími znameniami pirátov z románov. Skutoční piráti sa však snažia skryť svoju identitu a pôvod. Plavia sa pod falošnými vlajkami štátov, ktoré sú voči týmto činnostiam ľahostajné. Jediným klikom myši môžete na internete kúpiť vlajky Malty, Belize, Hondurasu, Panamy a iných iba za 500 USD.

Pirátska polícia?

Vlády štátov sú slepé voči kontrole lodí v ich prístavoch a aktivitám pirátov aj napriek existujúcim medzinárodným záväzkom a plánom. Pirátska korisť je často prevezená do lodí so spracovateľskými technológiami, kde sa zmieša s legálne chytenými rybami a je legitímne predávaná v prístavoch ako Las Palmas či Suva.

Krajiny, ktoré sú obeťami týchto krádeží, sú tie najmenej schopné kontrolovať dodržiavanie zákonov v ich vodách. Tých, ktorí sú v tom zapletení, však nie je nemožné vystopovať. Okolo 80 krajín im poskytuje možnosti schovať sa pod ich znaky – Európska Únia, Taiwan, Panama, Honduras, Belize... Posilnenie medzinárodných regulácii by mohlo zamedziť tomuto nelegálnemu obchodu.

Ničenie životného prostredia

Keďže operujú mimo dosahu pôsobenia akýchkoľvek nariadení, používajú technológie, ktoré sú pre oceánsky život zničujúce.

Tuniaky žijúce vo vodách Tanzánie, Somálska, Papuy Novej Guiney a Tuvalu sú chytané obrovskými sieťami zachytávajúcimi aj iné druhy a hlavné mladé ryby dôležité pre udržanie populácii. Tie, ktoré na trhoch neznamenajú peniaze, zato sú obživou pre miestnych ľudí, sú hodené mŕtve späť do mora.

Vysoký vedľajší úlovok je aj pri použití dlhých vláken s háčikmi a love kreviet. Na jedno kilo ulovených kreviet pripadajú až tri kilogramy vedľajšieho úlovku. Lov kreviet predstavuje asi 3-4 % svetového rybolovu, ale je zodpovedný až za 27 % globálnej deštrukcie morského života.

Stop pirátstvu

Pirátsky rybolov môže byť zastavený. Krajiny môžu zbaviť svoje zástavy platnosti a odmietnuť ich využívanie na rybárskych plavidlách. Je to otázkou politickej vôle spraviť potrebné a účinné kroky, ktoré by pomohli zachrániť nielen morský život, no i komunity ľudí z neho žijúce.

Kategórie