Loď Arctic Sunrise

Multimedia | 3. júla, 2006
Paradoxne, pred tým ako sa loď dostala do rúk Greenpeace bola "Polarbjorn" strážna loď. Greenpeace s ňou dokonca prišiel do sporu keď sa snažila doručiť výbavu pre vybudovanie pristávacie plochy v anktartickej ekologicky cennej oblasti kde žilo množstvo tučniakov.

Arctic Sunrise

 

História

Aerctic Sunrise má kíl zaoblený a tak namiesto toho aby bol počas brodeniea ľadom rozdrvený sa nad neho iba nadnesie. Koncom roku 1996 bola loď konečne pripravená vyraziť do chladných vôz Antarktídy...

Akcie

Arctic Sunrise začala svoj "grinpisácky" život počas kampane proti potopeniu nepotrebnej ropnej plošiny Brent Spar do mora. Plošina patrila spoločnosti Shell a obsahovala mnoho toxických látok ktoré do mora jednoducho nepatria!

V roku 1997 sa Arctic Sunrise stala prvou loďou ktorá oboplávala James Ross Island in the Antarctic. Nebolo výnimočnými schopnoťami lode ale "vďaka" klimatickým zmenám ktoré rozpustili 200m hrubú ľadovú pokrývku spájajúcu ostrov s Antarktickým kontinentom. Greenpeace vďaka Arctic Sunrise priniesol jedno z mnohých svedectiev o dopade klimatických zmien na krehý Antarktický ekosystém.

Loď Arctic Sunrise sa onedlho do Arktídy vrátila aby čelila projektu Northstar ropnej spoločnosti British Petroleum ktorá tam chcela začať s ťažbou ropy. Greenpeace upozorňoval na riziko znečistenia ako aj na narastajúce globálne klimatické zmeny.

Posádka lode zanedlho zamierila do južných morí aby sa tam stretla s japonskými veľrybármi vykonávajúcimi takzvaný "vedecký" lov. Vďaka Arctic Sunrise sa podarilo zdokumentovať pirátske plavidlá nezákonne loviace patagónskych tuniakov.

V roku 2000 vplávalo loď do dopadovej zóny testov rakiet pre americký projekt hviezdnych vojen aby tak poukázala na riziko nových zbrojných pretekov  ktoré môže nezodpovedná politika USA odštartovať. 

Loď sa stala nenahraditeľnou pomocníčkou tak pri protestok ako pri vedecných či dokumentačných misiách organizácie. Zapojila sa prakticky do každej kampane Greenpeace od toxickej až po lesnú. 

Technické údaje

Domovský prístav: Amsterdam, Holandsko
Predchádzajúce meno: Polarbjorn
Oprávnenie k plavbe: 1995
Počet lôžok: 28
Nafukovacie rýchločlny na palube: 2 veľké RIB a 2 menšie nafukovacie
Prispôsobená pre pristávanie helikoptéry: Áno
Typ lode: morská motorová jachta
Volací signál: PCTK
Postavená: 1975 by AS Vaagen Verft
Celková tonáž: 949 tonnes
Dĺžka: 49.62 m
Šírka: 11.50 m
Ponor: 5.30 m
Maximálna rýchlosť: 13 uzlov
Hlavný motor: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Prné motory: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)Arctic Sunrise


Hlavná paluba


Krytá paluba


Podpalubie

Osobný príbeh


Kapitán lode Arctic Sunrise, Arne Sorensen, počas expedície do severných morí v decembri 1999:

Rozhodli sme sa nenásilne protestovať voči nezákonnému lovu japonských veľrybárov vo vodách v okolí Antarktídy. Zrazu sme počuli mocný náraz a loď sa silno zatriasla. Hlavný mechanik David de Jong vybehol na mostík a kričal "To neznelo ako ľad!"
Mal pravdu - nebolo to ľadovcové more a ani sme žiaden ľadovec nevideli, bola to japonská veľrybárska loď Nisshin Maru, 10 krát ťažšia ako je náš Arctic Sunrise. Jednoducho do nás narazili!

Aj napriek tomu že riskovali životy oboch posádok, našťastie nikto nebol zranený...

Tagy