Loď Esperanza

Multimedia | 3. júla, 2006
Esperanza sa do flotily Greenpeace zaradila vo februári 2002. Bola náhradou za doslúžilú "MV Greenpeace" a stala sa najväčšou z pomedzi všetkých našich lodí.  Esperanza (po španielsky "nádej") je prvou loďou ktorej dali meno návštevníci internetovýc stránok Greenpeace na celom svete.
Esperanza

 

História

Loď bola štvrtou zo 14tich požiarnickych lodí, ktoré si u poľskej spoločnosti Stocznia Polnocna z Gdaňska objednala ruská vláda pre potreby jej námorníctva. chopnosť prejsť aj cez silnú ľadovú plochu a dostatočná rýchlosť boli jednou zo z´kladný požiadaviek. Loď operovala v okolí prístavu Murmansk.

Kvôli nedostatku financií stála loď dlho v prístave a koncom 80tych rokov, bola niekoľko krát predaná a nakoniec slúžila v Nórsku ako zásobovacia loď.

S dĺžkou 72 metrov a maximálnou rýchlosťou 16 uzlov je loď ideálna pre dlhé plavby. Naviac ide o ľadoborec a tak môže operovať aj v polárnych oblastiach.

Trvalo niekoľko mesiacov kým sa podarilo loď prerobiť ta, aby spĺňala všetky naše ekologické požiadavky. Vylepšenia zahŕňali: odstránenie a bezpečné uloženie azbestovej izolácie; nainštalovanie špeciálneho palivového systému brániacemu únikom paliva; nový, efektívnejší diesel-elektrický pohon znižujúci emisie CO2. Ďalej sa inštaloval nový vodovodný a odpadový systém umožňujúci čistenie a znovupoužitie odpadovej vody; čistý a efektívny vykurovací systém; čistiareň vody ktorá je 15 krát účinnejšia ako požaduje súčasná legislatíva. Farby použité na nátery neobsahujú toxické látky, chladničky, mrazničky a klimatizácia obsahujú ako médion namiesto freónov amoniak.

Aby loď vyhovovala potrebám Greenpeace, boli na loď pridané nové častri. Zadnú palibu prekrýva pristávacia plocha pre helikoptéru a po stranách sa namontovali špeciálne žeriavy schopné rýchlo naloiť a vyložiť nafukovacie rýchločlny.

Akcie

Prvá kampaň do ktorej sa Esperanza zapojila bola práca na projekte Greenpeace "Pôvodné lesy - Zachovať alebo Vymazať?" ktorá prebiehala v roku 2002.

Technické údaje

Domovský prístav: Amsterdam, Holandsko
Predchádzajúce meno: Echo Fighter
Oprávnenie k plavbe: 2000
Počet lôžok: 33
Nafukovacie rýchločlny na palube: 2 veľké EIB a 4 menšie nafukovacie
Prispôsobený pre pristátie helikoptéry: Áno
Typ lode: vedecko-výskumná
Volací signál: PD 6464
Postavená: 1984, Poľsko, Gdaňsk
Celková tonáž: 2076 BRT
Dĺžka: 72.3m
Šírka: 14.3m
Ponor: 4.7m
Maximálna rýchlosť: 14 uzlov
Hlavné motory: 5.876 BHP, 2 x 2.938 BHP Sulzer V12

Loď Esperanza

Obytná paluba


Horná paluba


Hlavná paluba


Paluba so strojovňou


Medzipaluba


Paluba s mostíkom

Osobný príbeh


David de Jong, hlavný mechanik Greenpeace:

Nájsť perfektnú loď pre Greenpeace... to som mal v hlave od kedy som sa pred desiatimi rokmi pridal ku Greenpeace.

Pred dvoma rokmi, keď bolo jasném že "MV Greenpeace" dosluhije sme sa zhodli na požiadavkách pre novú loď. Nájsť ideálnu loď bola veľmi, veľmi ťažká úloha. Narazili sme na Echo Fighter ktorý mal potencál ktorý sme od novej lode očakávali, aj keď potrebovala zásadné opravy a prebudovanie.

Keď som prvý raz schádzal z mostíka lode Echo Fighter ktorá kotvila v Nórsku, mal som hlavú plnú myšlienok. V tom sa obajvila dúha. Dobré znamenie, pomyslel som si. Dúhy pre nás v Greenpeace predstavujú veľa. Občas sa objavujú sa v dôležitých momentoch. Možno nás tento raz dúha priviedla k Esperanze, zapáčila sa mi táto myšlienka...

Nakoniec sme sa rozhodli Echo Fighter kúpiť a dodnes to nikto neoľutoval. Je to jednoducho skvelá loď!

Tagy