Loď Rainbow Warrior

Multimedia | 14. augusta, 2006

Rainbow Warrior je pravdepodobne najznámejšou loďou organizácie Greenpeace.


Súčasný Rainbow Warrior bol predstavený 10 júla 1989. Pôvodná loď bola potopená agentami francúzskej vlády v roku 1985 s cieľom umlčať protesty voči testom jadrových zbraní v Pacifiku.

Ich plán však zlyhal a bezprecedentný teroristický čin odsúdila verejnosť na celom svete. Nová loď ktorou Greenpeace nahradil jej predchodkyňu úspešne pokračovala v kampani prosti jadrovým pokusom na celom svete. Francúzska vláda bola v roku 1996 po kritike verejnosti nútená testy v atole Moruroa zastaviť.

Názov Rainbow Warrior bol inšpirovaný veštbou severoamerického indiánskeho kmeňa Cree, ktorá predpovedala, že keď ľudia otrávia Zem, prídu mýtický bojovníci aby ju zachránili.

História

Greenpeace premenil Rainbow Warrior na motorovú plachetnicu pridaním troch stožiarov na palubu starej Severomorskej rybárskej lode s pôvodným názvom "Grampian Fame". Vznikla tak rýchla oceánska loď dovybavená modernými navigačnými a komunikačnými prístrojmi .

Akcie

Paluba Rainbow Warrior bola poctená návštevou Dalai Lámu či členov skupiny U2. Posádka lode odhalila mnohé ekologické zločiny, objavila znečisťovateľov v Severnom pacifiku, pomáhala obetiam tsunami ktorá v koncom roka 2004  zasiahla juhovýchodnú áziu. Plavila sa v ústrety veľrybárom, protestovala proti vojne, klimatickým zmenám a mnohým ďalším ekologickým zločinom vo všetkých oceánoch sveta.

Najväčšie chvýľe oboch lodí Rainbow Warrior prišli počas protestov proti jadrovým testom v Tichom oceáne. Napriek bombovému útoku a potopeniu prvéj lode, zatknutiam a fyzickým útokom posádka vytrvala v boji za pacifik bez jadrových testov.

Technické údaje


Domovský prśtav: Amsterdam, Holandsko
Oprávnenie k plavbe: 1987
Počet postelí: 28
Nafukovacie rýchločlny na palube: 1 veľký RIB, 4 menšie nafukovacie
Typ ode: Motorový škuner
Volací signál: PC 8024
Postavený: 1957 v Cochrane & Sons, Selby, UK
Celková tonáž: 555
Dĺžka: 55.20 m
Šírka: 8.54 m
Draught: 4.6 m
Maximálna rýchloť: 12 uzlov
Motory: 2 x diesel Deutz M.W.M. 2 x 6 Cylinder, 2 x 500kW
Rýchlosť plachtenia: premerne 5-7 uzlov
Plachty: 650 m2Rainbow WarriorTrup

Hlavná paluba

Vrchná paluba

Osobný príbeh

Stephanie Mills, kampanierka na palube Rainbow Warrior počas návratu lode na atol Moruroa v roku 1995:

Je 6 hodín ráno, 10 júla 1995, desiate výročie bombového útoku na prvý  Rainbow Warrior.

Po vstupe do 12 mílovej zakázanej zóny okolo ostrova, na našu loď vtrhlo komando, vojaci porozbíjali okná a do riadiaceho mostíka nahádzali slzný plyn.

Po tom, čo kapitán zastavil motory presunula sa posádka na spodnú palubu.  Francúzke komando poškodilo našu loď vybúranim otvoru do trupu lode. Našťastie nad úrovňou vody.

Bola som práve v miestnosti rádiooperátora, keď príslušníci komanda vysekli sekerou do dverí dieru a hodili dovnútra ďalší granát so slzotvorným plynom. Lapajúc po dychu sa mi spolu s rádiooperátorom Thomom Looneym a francúzkym kampanierom Janom.Lucom Thierrym podarilo dostať k únikovému prielezu.

Sme donútení opustiť poničneú loď a neskôr aj s ňou vykázaní do medzinárodných vôd.

Tagy

Najnovšie

Zobraziť ako zoznam  

Neboli nájdené žiadne výsledky.