Člny

Multimedia | 8. marca, 2011
Malé ale efektívne. Tak by sa dali v stručnosti označiť malé motorové nafukovacie člny používané na moriach aj riekach. Neexistuje lepší nástroj, ktorý by nám umožnil dostať sa medzi harpúnu a veľrybu, zastaviť výpust z továrne znečisťujúcej rieku toxickými látkami alebo dostať sa na loď zhadzujúcu rádioaktívny odpad do mora...

Správne označenie pre tieto rýchle a dobre ovládateľné loďe je "pevné nafukovacie plavidlo", anglická skratka RIB. Familiárne ich však voláme nafukovacie alebo gumenné člny.
 
Nafukovacie člny sú jedny z najbezpečnejších člnov. Aj napriek tomu, že sa výrábajú v rôznych veľkostiach a modifikáciach, jedno maju spoločné - pod nafúknutým okrajom má čln zo spodu pevnú laminátovú alebo hliníkovú podlahu. Vďaka nej je loď rýchla aj na nepokojnejšom mori či rieke. Gumené okraje dávajú člnom dostatočnú robustnosť a výkonné motory potrebnú silu.

Tieto člny používame viac než 30 rokov. Inšpirácia prišla z neočakáveného zdroja. Počas plavby lode Vega v roku 1972 zóny testovania francúzskych jadrových zbraní prepadlo posádku vojenské komando. Na palubu lode sa dostali na rýchlych nafukovacích člnoch a do bezvedomia zbili kapitána lode, Davida McTaggarta. Efektivita týchto člnov nezostala v zabudnutí. Ak boli vhodné na rýchly zásah francúzskeho komanda, určite ich bude na lepší účel vedieť využiť aj Greenpeace...

O niekoľko rokov neskôr, v roku 1975, boli nafukovacie člny otestované počas akcie proti sovietskej veľrybárskej flotile. Ich posádky dokázali s nimi ochrániť veľryby pred zásahom harpúnou. Táto metóda sa použiva dodnes.

Postupom rokov, veľa týchto lodí prišlo a odišlo. Niektoré boli zničené napríklad zhodením sudu s rádioaktívnym odpadom priamo na jeho posádku. Iné boli rozdrvené obrovskou loďou prepravujúcu nelegálne vyťažené drevo z pralesov, zadržané políciou či sa jednoducho opotrebovali a doslúžili.
Každý z týchto člnov má svoje meno. Niektoré ho dostali napríklad od výrobcu ale niektoré pomenovali sami členovia a aktivisti Greenpeace. Napríklad na lodi Esperanza je v zálohe "Africká kráľovná".

Billy G


Pravdepodobne najzaujímavejší príbeh má za sebou čln nazvaný Billy G.

Nathan, jeden z jeho vodičov, nám ho vyrozprával:

Príbeh člnu Billy G ... a ako prišiel do našich rúk je príbehom o výnimočnom prejave náklonnosti, láskavosti, ktorú nasledovala tragédia. Čln bol pomenovaný po Hamiltonovi Billy Greeneovi, ktorého všetci volali jednoducho Billy. Osobne som nikdy nemal šancu stretnúť tohoto muža, ale môžem vám aspoň porozprávať ,čo o ňom viem:

Billy Greene bol sľubný mladý filmár a animátor.  9. 9. 2001 Bol však prepadnutý a zavraždený v meste Emeryville, v americkom štáte California. Narodil sa 19. marca 1968. Bol známy svojoj prívetivou a šlachetnou povahou. Jeho umenie vyjadrovalo jeho povahu. Bolo láskavé s jemným zmyslom pre humor. Jeho posledná práca bol krátky animovaný film "Mysľová bublina," predstavená v roku 2001 na festivale Sundance Film. Neskór bola premietaná na mnohých festivaloch po celom svete a snímka vyhrala niekoľko zaslúžených cien.

Billy rád trávil čas v prírode. Bol cestovateľom, snowboardista, skvelý plavec, rád chodil na cyklotúry. Bol ohľaduplný k Zemi a k všetkému na nej vyjadroval rešpekt a lásku. Obdivoval históriu Greenpeace plnú nenásilných priamych akcií.

Po jeho tragickej smrti sa jeho matka rozhodla venovať v synovom mene Greenpeace dar. Rozhodla sa zakúpiť organizácii čln, ktorý tak ako ona mnoho ľudí spája s prácou Greenpeace. Sama mnohokrát videla zábery v televízii ,ako aktivisti Greenpeace na týchto člnoch bránia lovcom zabíjať ohrozené veĺryby, protestujú proti drancovaniu morí či vlastnými telami
znemožňujú zhadzovať toxický či rádioaktívny odpad do oceánov.

Billyho mama chcela, aby bol čln, ktorý Greenpeace venovala, vybavený  prístrojmi umožňujúcimi navigáciu i komunikáciu s materskou loďou. Tak chcela posádke zabezpečiť čo najväčšiu ochranu v ich ťažkých misiách.

Môj kolega Dan, šecialista na podobné loďe dlho nevedel nájsť loď ,ktorá by dokonalé spĺňala naše požiadavky ako aj požiadavky Billyho matky. Nakoniec sme sa rozhodli postaväť si čln sami. Dan navrhol dizajn vhodný pre všetky naše potreby.

Konečne, 27. septembra 2003, sme mohli oficiálne spolu s členmi Billyho rodiny predstaviť čln "Billy Greene". Osem metrov dlhý čln s možnosťou cestovať s ním na dlhé vzdialenosti, prepraviť až 18 ľudí a 100 galónov paliva. Na lodi sa dali uložiť čerstvé potraviny a suché oblečenie, presne tak, ako to chcela Billyho mama.

Pred plavbou do južných morí, kde sme chceli brániť veľrybárom v ich lovu nám bolo jasné, že Billy G bude skvelou pomocou pri našej práci. Loď Arctic Sunrise zobrala čln Billy G na svoju palubu v Miami na ceste za svojim projektom "Thin Ice". Úspešná misia do Grónska poukázala na postup klimatických zmien. Neskôr čln preložili na ďalšiu loď, Esperanza, ktorá sa vydala v ústrety veľrybárom loviacim ohrozené veľryby a to i napriek platnému zákazu. Billy G sa vyznamenal na všetkćych svojich misiach skvele a je dnes najlepším člnom ktorý Greenpeace používa.

Ako som povedal, nikdy som nestretol Hamiltona Billy Greenea, ale vždy pred tým, ako začnem šoférovať jeho čln, zavolám rádiom na mostík na Esperanze a poviem "Esperanza, Esperanza: toto je kontrola rádia na Billy G"  a okamžite dostávam odpoveď "Billi Greene, Esperanza: počujeme jasne a čisto". Potom už niesom Nathan ale Billi G, až kým niesom bezpečne nazad na palube materskej lode. Cítim, že Billy Greene je tu s nami a spolu s ním prenasledujeme veľrybárske lode...

Tagy

Inflatables hinder the hunting of minke whales by a Japanese whaling ship.