30 ľudí, 30 dní nespravodlivosti

Tlačová správa - 18. októbra, 2013
Presne 30 dní odvtedy, čo boli zadržaní prví aktivisti Greenpeace po proteste proti ťažbe ropy v Arktíde sa na celom svete dnes koná Medzinárodný deň solidarity. Aktivity začali na Novom Zélande a pokračujú po celom svete na viac ako 80 miestach s viac ako 10 000 ľuďmi. Slovenský Greenpeace sa zapojí do podujatí o siedmej večer na Tyršovom nábreží v Bratislave zapálením symbolickej tridsiatky zo sviečok.

„Už tridsať dní ochrancovia Arktídy čelia nespravodlivému zadržaniu a väzneniu kvôli nenásilnému protestu proti ničeniu životného prostredia. Čelia nezmyselnému obvineniu z pirátstva, za čo im hrozí 15 rokov väzenia. Tridsiati ľudia sa postavili za ochranu nás všetkých, teraz je čas, aby sme my stáli pri nich. Nemôžeme dovoliť, aby bolo upozorňovanie na ničenie jedinej planéty, ktorú máme trestané neadekvátnymi obvineniami,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Pred tridsiatimi dňami zadržala ruská pobrežná stráž dvoch aktivistov, ktorí sa pokúsili vyšplhať na ťažobnú plošinu patriacu ropnému gigantu Gazpromu a vyvesiť tam transparent. Cieľom protestu bolo upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša ťažba ropy v Arktíde. Na druhý deň, 19. septembra, ruská pobrežná stráž v medzinárodných vodách protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise a zadržala aj zvyšných 28 členov posádky. Medzi nimi sú aj nezávislý fotograf a kameraman.

V súčasnosti je celá posádka Arctic Sunrise vo vyšetrovacej väzbe. Všetci tridsiati zadržaní boli oficiálne obvinení z pirátstva. Maximálny trest hroziaci v prípade takéhoto obvinenia je 15 rokov väzenia. Naopak, na postup Ruska zareagovalo arbitrážou na základe rezolúcie OSN o morskom práve Holandsko, pod vlajkou ktorého sa Arctic Sunrise plaví. Britský parlament bude o situácii diskutovať budúci týždeň, kedy rozhodne ako bude intervenovať.

Žiadosť o prepustenie arktickej tridsiatky už podporilo takmer milión a pol ľudí, ktorí poslali e-mailom výzvu ruskej ambasáde, ale aj medzinárodné organizácie ako Amnesty International, Human Rights Watch, WWF či množstvo celebrít. Svoje obavy zo zadržiavaním arktickej tridsiatky vyjadrila aj Angela Merkelová, prezidentka Brazílie Dilma Rousseff či 11 laureátov Nobelovej ceny mieru a olympijská legenda John Carlos.

Kategórie