Absurdná situácia po 77 hodinách od zadržania

Tlačová správa - 1. decembra, 2018
Od piatku 17:00 hod. prechádzajú aktivisti výsluchom pred súdom v Prievidzi, ktorý má rozhodnúť o návrhu na vzatie väzby.

Od piatku 17:00 hod. prechádzajú aktivisti výsluchom pred súdom v Prievidzi, ktorý má rozhodnúť o návrhu na vzatie väzby. Podľa predbežných informácií sú zadržaní z prečinu “úmyselného poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia”. Ide o zariadenie, ktoré patrí firme HBP. Považovať súkromnú firmu, ktorá desaťročia zaťažuje zdravie a životné prostredie v celom regióne za verejnoprospešné zariadenie, je absurdné. Prvé kolo výsluchu skončilo okolo tretej ráno v sobotu, od jednej hodiny popoludní v sobotu prebieha ďalšie kolo.

“Naši ďalší aktivisti spolupracujú s miestnou políciou a snažia sa sprostredkovať zadržaným jedlo, toaletné potreby, lieky či odkazy od blízkych. 77 hodín je veľmi dlhá doba zadržania za nenásilný protest, ktorý nikoho neohrozil. Takto dlhé zadržanie považujeme za extrémne - veď sa to inak robí len v prípade kriminálnikov. Netušíme, ako dlho tento proces ešte bude trvať. Sme presvedčení, že aktivisti Greenpeace nespáchali žiadny trestný čin,” hovorí Ivana Kohutková.

Sme presvedčení, že aktivisti, ktorí išli do akcie dobrovoľne a na základe svojho hlbokého odhodlania, nespáchali žiadny trestný čin.