Aj Slováci môžu pomôcť zachrániť Arktídu

Tlačová správa - 18. júla, 2013
Greenpeace dnes v centre Bratislavy upozornil na nebezpečenstvá ťažby ropy v arktických oblastiach. Na Hviezdoslavovom námestí rozprestreli aktivisti 3D maľbu zobrazujúcu ľadového medveďa brodiaceho sa v rope. Organizácia na transparente cituje aj samotnú firmu Shell, ktorá priznala, že únikom ropy sa nedá vyhnúť. Celosvetové aktivity sú reakciou na to, že spoločnosť Shell sa po neúspechoch spojených s ťažbou ropy v americkej Arktíde rozhodla spojiť sily s ruským koncernom Gazprom a chystá sa ťažiť ropu v arktických oblastiach Ruska.

„Samotní predstavitelia Shellu otvorene povedali v rozhovore pre BBC, že k ´ropným haváriám dôjde,[1]. Extrémne klimatické podmienky v Arktíde výrazne komplikujú nielen samotnú ťažbu, ale aj možnosti reagovať v prípade ropnej havárie. Ruská časť Arktídy je odľahlé územie a z logistického hľadiska je tam veľmi náročné zabezpečiť v prípade havárie adekvátnu pomoc. Navyše kvôli zamŕzajúcemu oceánu je možné v tejto oblasti operovať len v letných mesiacoch – na jeseň by museli záchranné tímy práce zastaviť a Arktídu opustiť až do ďalšieho leta,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

V posledných rokoch sa stala Arktída kvôli roztápajúcemu sa ľadu významným strategickým územím a záujem ťažiť v oblasti nerastné suroviny prejavilo viacero veľkých spoločností. Lídrom v tomto smere je spoločnosť Shell, ktorá po minuloročnej sérii vlastných zlyhaní v americkej časti Arktídy presunula svoj záujem do arktických častí Ruska, kde neplatia takmer žiadne bezpečnostné štandardy a riziko ropnej havárie je obrovské.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že to, čo sa deje v Arktíde, sa nás na Slovensku netýka, nie je to pravda. Arktída významným spôsobom ovplyvňuje a stabilizuje počasie na celej severnej pologuli. Klimatológovia v poslednej dobe čoraz častejšie upozorňujú na to, že prepojenie extrémnosti počasia na Slovensku súvisí aj s tým, čo sa deje v Arktíde,“ vysvetľuje Mária Horská.

Greenpeace vedie celosvetovú kampaň za záchranu Arktídy od júna minulého roka. Doteraz sa pod petíciu, ktorá žiada vyhlásiť toto územie za chránenú oblasť, kde by nebolo možné vykonávať priemyselnú činnosť, podpísalo na celom svete takmer 3,5 milióna ľudí. Kvôli globálnemu významu kampane sa do nej tento rok zapojila aj pobočka Greenpeace na Slovensku. Do podpisovej akcie sa za jeden rok pridalo už takmer 10 000 Slovákov. Podpísať sa je možné na stránke www.ZachranmeArktidu.sk.[1] http://www.bbc.co.uk/news/magazine-20310752

 

Kategórie