Aj na Pohode môžete zachrániť Arktídu

Tlačová správa - 9. júla, 2013
Tak ako každý rok, aj tento si organizácia Greenpeace pripravila pre návštevníkov festivalu Pohoda veľa zaujímavostí. Hlavnou témou tohtoročnej prezentácie bude medzinárodná kampaň na záchranu Arktídy. Cieľom Greenpeace bude vysvetliť návštevníkom, prečo je dôležité, aby sme aj my na Slovensku venovali pozornosť problémom, ktoré sa odohrávajú tisíce kilometrov od Slovenska. Zároveň bude už tradične poskytovať na festivale možnosť dobiť si svoje mobily či inú elektroniku zo slnečnej energie.

 „To, čo sa deje v Arktíde, nezostáva v Arktíde, ale ovplyvňuje nás všetkých. Aj našu krajinu. Klimatickú zmenu a stav Arktídy je možné pozorovať aj u nás, napríklad prostredníctvom výkyvov počasia. Nemôžeme zatvárať oči pred problémami, ktoré sa nedejú za našim dvorom, pretože časom si nás nájdu,“ povedala koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Greenpeace vedie celosvetovú kampaň za záchranu Arktídy, ktorej cieľom je vyhlásenie tohto vzácneho územia za chránenú rezerváciu. Dosiahnutie tohto cieľa  by znamenalo, že ju nebude môcť zničiť ropný priemysel či rybolov. Organizácia rozbehla pred rokom celosvetovú podpisovú akciu na podporu vyhlásenia rezervácie. Tú už podporilo už viac ako tri milióny ľudí.

Priamo na festivale Pohoda môžu záujemcovia navštíviť polárnu ambasádu, v ktorej nájdu fotografickú výstavu, oddychovú zónu s arktickými hrami a predlžovačky na dobitie svojej elektroniky zo solárnej energie. 

„V horúčavách sa potrebujú schladiť aj ľudia a my sa návštevníkom budeme snažiť túto možnosť priniesť. Festivaloví fanúšikovia sa však po troch dňoch vrátia domov. Ľadové medvede či iné zvieratá, ktoré v Arktíde žijú, takúto možnosť nemajú. Ak Arktídu zničíme, znečistíme a ľad sa nenávratne roztopí, arktické komunity a zvieratá svoj domov stratia navždy,“ dodala Horská.

Kampaň na záchranu Arktídy si doteraz vyslúžila pozornosť aj mnohých svetoznámych umelcov. Z hudobného sveta sú to napr. Red Hot Chilli Peppers, Paul McCartney, Incubus, Radiohead či Annie Lennox. Postupne sa k nim pridávajú aj slovenskí predstavitelia, ktorým táto téma nie je ľahostajná(Laco Lučenič, Thomas Puskailer, Daniela Mackovičová, Juraj Kemka, Lasky z Pary, Marika Majorová - Tonbogirl, Polemic, Zdenka Predná).

Kategórie