Aktivisti Greenpeace boli vo štvrtok v noci obvinení. Nie však z ohrozenia baníkov

Tlačová správa - 1. decembra, 2018
Dvanásti environmentálni aktivisti boli obvinení z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Greenpeace hovorí o škandále.

Tlačová správa je zo štvrtka 30. november 2018

Vo štvrtok neskoro v noci padlo obvinenie zadržiavaných aktivistov Greenpeace z trestného činu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Pôvodne trestné stíhanie viedla polícia vo veci všeobecného ohrozenia. Organizácia Greenpeace ostro protestuje proti takémuto postupu.

„Naši aktivisti nie sú zločinci a rozhodne nešli na ťažobnú vežu niečo alebo niekoho ohrozovať. Je zarážajúce, že firmu, ktorá dokázateľne znečisťuje životné prostredie a dlhodobo ničí zdravie miestnych obyvateľov, nikto neobviní. Na druhej strane ľudia, ktorí chcú poukázať na naozajstné ohrozenie, sú predmetom vymyslených obvinení,“ povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Podľa Greenpeace na nezmyselnosť obvinení poukazuje aj fakt, že od akcie Greenpeace na ťažobnej veži firmy HBP sa stále hovorilo o ohrozovaní baníkov a ich bezpečnosti. Rovnako trestné stíhanie aktivistov bolo vedené vo veci všeobecného ohrozenia. Nakoniec je však obvinenie úplne iné.

„Od začiatku akcie padali silné slová o tom, ako aktivisti ohrozili bezpečnosť baníkov a celého regiónu. Dnes sú obvinení z úmyselného ohrozenia súkromnej firmy. Dokazuje to, že aktivisti neohrozili bezpečnosť baníkov, čo hovoríme od začiatku. Nevychádzame z údivu,  že by aktivisti mali prevádzku úmyselne poškodiť. To je presný opak toho, čo chceli, teda pokojne protestovať s transparentom, chrániť región a zdravie ľudí. Vieme, že ukončenie ťažby v budúcnosti ohrozuje biznis firmy HBP. Lenže útlm uhlia je v záujme budúcnosti hornej Nitry,“ dodala Kohutková.