Európsky včelí deň

Tlačová správa - 10. mája, 2014
Viac ako 1000 Greenpeace dobrovoľníkov v 110 mestách po celej Európe dnes upozorňuje verejnosť na dôležitosť včiel a iných opeľovačov pre naše poľnohospodárstvo a globálnu produkciu potravín. Aktivity sa konajú od Hamburgu až po Rím a od Malagy až po Sofiu a nechýba ani Bratislava, kde Greenpeace spolu so Slovenským včelárskym zväzom prezentuje verejnosti dôležitosť včiel a potrebu ich ochrany.

„V Bratislave sme pripravili Včelí deň, ktorý sa koná na Hviezdoslavovom námestí s aktivitami pre širokú verejnosť. Nájdete tu hry pre deti ale aj pre dospelých, ukážky včelieho života, následkov ľudského konania a množstvo informácií o včelách a ich ochrane. Dnešné aktivity po celej Európe rozprávajú príbeh o tom, aké dôležité sú včely pre ľudstvo a prírodu. Včely sú viac ako len producenti medu. Až tretina produkcie potravín je závislá od opeľovania,“ povedala koordinátorka kampane na ochranu včiel Greenpeace Slovensko Miriam Rajterová.

Ako doplnila, včely sú v ohrození a ubúdajú po celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva, ktorý využíva príliš veľa nebezpečných chemikálií a nezabezpečuje dostatok potravy pre včely. Podľa environmentalistov, na to, aby sme ochránili včely a poľnohospodárstvo, potrebujeme produkovať potraviny v súlade s prírodou a nie ísť proti nej.

„Riešením je rýchly zákaz tých najnebezpečnejších pesticídov, ktoré každoročne aj u nás zabíjajú včely a prechod na udržateľné formy poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo môže zabezpečiť zdravé potraviny, chrániť pôdu, vodu a klímu, podporovať biodiverzitu a nezaťažovať naše životné prostredie chemikáliami, alebo geneticky modifikovanými organizmami. To by si mali uvedomiť či už európski alebo národní politici a začať konať,“ doplnila Rajterová.

Tento deň je súčasťou celoeurópskej kampane Greenpeace za záchranu včiel a poľnohospodárstva. Globálny úbytok včiel je symptómom zlyhávajúceho industriálneho modelu poľnohospodárstva založenom na stále zvyšujúcej sa potrebe množstva chemikálií a energií, rozľahlých monokultúrach a závislosti na pár nadnárodných agro-korporáciách. Na druhej strane ekologické poľnohospodárstvo je reálny spôsob ako prekonať súčasnú krízu opeľovačov a industriálneho poľnohospodárstva a v súčasnosti je praktizované vo veľkej časti Európy.

Kategórie