Greenpeace: Neuveriteľné! Aktivistov budú väzobne stíhať!

Tlačová správa - 2. decembra, 2018
Prievidza – Aktivistky a aktivisti Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak dnes Okresný súd v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Dvanásti environmentálni aktivisti sú zadržaní už viac ako 95 hodín od nenásilného protestu za ukončenie ťažby uhlia. Súd dnes v rozhodol, že vo väzbe naďalej zostanú až do súdneho procesu - teda neurčitú dobu.

“Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme HBP, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Keďže vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní, právny zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali.

“V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnickej kancelárie Kolíková & Partners, s. r. o.

So zadržanými už prejavili solidaritu účastníci viacerých podujatí organizovaných pred klimatickým rokovaním OSN COP24.

Dvanásti aktivisti zo Slovenska, Českej republiky, Fínska a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s odkazom „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“. Prokuratúra v Prievidzi ich následne obvinila z trestného činu „poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva”, ktorý hrozí trestom až päť rokov vo väzení.