Greenpeace: Vláda sa k občanom otáča chrbtom

Tlačová správa - 7. novembra, 2012
Vláda SR dnes bude opäť schvaľovať novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Súčasné znenie zákona však podľa Greenpeace neprinieslo odpoveď na otázku, kde nakoniec skončia výnosy z predaja emisií. Zákon naďalej počíta s podporou znečisťovateľov a navyše do zákona pribudol nový bod, ktorý dáva priestor na stiahnutie financií na účely ministerstva financií. Ministri stále jasne nepovedali, či plánujú emisné peniaze v nasledujúcich rokoch skutočne použiť na znižovanie emisií, tak ako by to malo byť podľa logiky obchodovania s emisiami.

„Ani viac ako mesiac od prerušenia rokovania o emisnom zákone nie je jasné, či vôbec financie z predaja pôjdu do oblasti životného prostredia a ak áno, či budú použité na naozajstné zelené projekty. Zákon v tejto podobe umožňuje dvom ministrom dohodnúť sa každý rok, či peniaze od znečisťovateľov dajú na krytie deficitu štátneho rozpočtu, alebo ich veľkú časť poskytnú fosílnemu priemyslu na ich súkromné rekonštrukcie. Nepredpokladáme, že predložením takéhoto zákona má vláda ambíciu podporiť skutočné investície do znižovania emisií. Týmto krokom sa Vláda SR obracia chrbtom k občanom Slovenska,“ povedal koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Pavol Široký.

Podľa Greenpeace sú výnosy z predaja emisií jedinečnou šancou pre Slovensko investovať do ďalšieho znižovania skleníkových plynov a zároveň pomôcť občanom tejto krajiny. Environmentalisti navrhli program Zelená energia , ktorý by podporil úspory energie a obnoviteľné zdroje energie v domácnostiach a vo verejných budovách.

„Ak by vláda prijala náš návrh, financie z predaja emisií by neboli smerované naspäť do priemyslu, ktorý bol podporovaný už roky ale dostali by ich samotní ľudia, školy či iné verejné budovy. Vytvorilo by sa tak minimálne 10 000 pracovných miest, okolo 200 000 domácností by ušetrilo ročne stovky eur na energiách a emisie CO2 by mohli klesnúť o 3 – 5 % do roku 2020. Tento návrh podporilo vo verejnej výzve premiérovi 3 800 ľudí ,“ uviedol Pavol Široký.
Ako ďalej dodal slovenská vláda stále nevidí príležitosti, ktoré ponúka investovanie do ochrany životného prostredia. Namiesto toho berie financie životnému prostrediu alebo z nich chce financovať samotný zdroj znečisťovania.

Ide pritom o ďalšie možné kompenzácie fosílnemu priemyslu, ktorý dostal v minulom obchodovanom období veľké nadalokácie. Len v rokoch 2008 až 2011 dostal fosílny priemysel voľné povolenky, ktorých hodnota je viac ako 500 mil. eur. Slovenský priemysel nebude platiť za všetky svoje emisie – väčšinu svojich emisií dostane v roku 2013 zadarmo a táto suma bude postupne klesať na približne 30 % voľných povoleniek do roku 2020.

Kategórie