Greenpeace: Zopakuje vláda chybu z roku 2008 pri výbere partnera pre Bohunice?

Tlačová správa - 10. decembra, 2012
Organizácia Greenpeace upozorňuje, že vláda by pri výbere nového strategického partnera na výstavbu jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach mala vypísať verejný tender, pretože rozhoduje o použití značného množstva verejných zdrojov. Environmentalisti sa obávajú, že po odstúpení českej spoločnosti ČEZ bude nasledovať rovnako netransparentný výber nového partnera, ako tomu bolo v roku 2008, kedy vláda vybrala strategického partnera bez riadneho výberového konania či vypísania tendra.

Predseda vlády Robert Fico minulý týždeň potvrdil správy o tom, že spoločnosť ČEZ mieni vystúpiť z projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach. Taktiež oznámil, že do troch mesiacov by mal byť známy nový partner v spoločnosti JESS.

 „Nevieme si predstaviť, ako za takúto krátku dobu stihne prebehnúť transparentný výberový proces. Obávame sa preto, že sa zopakuje situácia z roku 2008, kedy vláda svojvoľne vybrala za strategického investora spoločnosť ČEZ, čo sa teraz ukázalo byť zlým krokom. Výber strategického partnera na výstavbu jadrovej elektrárne by nemal prebiehať len na základe nejasných kritérií, ale mal by sa riadiť európskou smernicou . Tá jasne hovorí, že pri použití verejných zdrojov majú byť v takýchto prípadoch vypísané verejné tendre. Ide predsa o verejné zdroje a nie o súkromný obchod, na to by mala vláda myslieť,“ povedala energetická kampanierka Greenpeace Slovensko Andrea Zlatňanská.

Greenpeace vidí problém aj v tom, ako netransparentne bola podpísaná akciová zmluva na tento projekt. Vláda nesprístupnila dôležité informácie a preto verejnosti nie je doteraz jasné, napríklad, akým spôsobom nový výber prebehne a aké podmienky či sankcie z nej vyplývajú.

„V zmluve boli začiernené aj informácie o sankciách pri porušení stanovených podmienok. Nevieme teda, či odstúpenie spoločnosti ČEZ podlieha sankciám, alebo si spoločnosť v podstate môže robiť, čo chce. Rovnaký problém je aj s predajom ich akcií. Má vôbec vláda možnosť zasiahnuť do výberového procesu nového investora?,“ dodala Zlatňanská.

Ako ďalej povedala, je záhadou, prečo predseda vlády neustále trvá na rozvoji jadrovej energetiky na Slovensku, keď investori nedokážu dodržať ani dobu a cenu výstavby. Príkladom môže byť najnovšie aj dostavba elektrárne v Mochovciach, ktorá sa nielenže predlžuje, ale zároveň hrozí, že bude musieť štát na jej dokončenie investovať ďalšie zdroje. 

Vláda SR koncom roka 2008 vybrala strategického partnera pre výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. V roku 2009 bola podpísaná akcionárska zmluva medzi spoločnosťou JAVYS a ČEZ, čím vznikla spoločnosť JESS. Štát v nej vlastní 51 % akcií, zvyšok patrí českému partnerovi.

Kategórie