Greenpeace venuje Deň Zeme Arktíde

Tlačová správa - 19. apríla, 2013
Od soboty budú environmentalisti informovať, prečo je Arktída dôležitá aj pre Slovensko. Pomáhať im bude medvedica Paula.

V sobotu odštartuje organizácia Greenpeace sériu aktivít v piatich slovenských mestách s cieľom upozorniť na potrebu chrániť Arktídu. Súčasťou podujatí bude aj vytvorenie transparentu z ľudí v podobe srdca v Košiciach (22.4.) a Bratislave (20.4.). Upozorniť na problémy v Arktíde príde Slovákov aj medvedica Paula, realistický kostým medveďa.

„Niekedy si myslíme, že sa nás týkajú len problémy na Slovensku. Pravda je však taká, že ochrana životného prostredia nepozná hranice a klimatická zmena na prvom mieste. Stav Arktídy je pre nás nesmierne dôležitý a keď ju nebudeme všetci chrániť, pocítime dôsledky. Zhoršujúci stav Arktídy má vplyv na počasie na celej Zemi, čo sme mohli pocítiť aj túto jar,“ povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Minulý rok bolo v arktickej oblasti zaznamenané najnižšie množstvo ľadu od počiatku meraní. Roztápanie arktického ľadu je následkom klimatickej zmeny, čo následne opäť spôsobuje väčšie otepľovanie klímy. Arktída je chladničkou sveta, ovplyvňuje počasie na celej Zemi. Biely arktický ľad totiž odráža do vesmíru slnečné lúče a jeho zmenšovaním ale strácame túto funkciu.

„To, že sa Arktída topí, by malo byť signálom na jej urýchlenú ochranu. Namiesto toho však okolo Arktídy začínajú ako supy krúžiť okolité krajiny a ropné spoločnosti, ktoré v tomto stave vidia príležitosť na zisk a hľadajú oblasti na ťažbu ropy, prípadne komerčný rybolov. Ak by sa však ropná havária stala v takej krehkej oblasti, akou sú arktické vody, mala by ďalekosiahlejšie následky, ako sme zvyknutí. Práve preto sme sa rozhodli zbierať podpornú petíciu na celom svete, ktorú v správnom čase odovzdáme politikom so žiadosťou o oficiálnu medzinárodnú ochranu tohto krehkého územia,“ dodala Zlatňanská.

Petícia má momentálne takmer 3 milióny podpisov. Z toho už viac ako päť tisíc je zo Slovenska. Je možné ju podpísať aj na internete na stránke www.ZachranmeArktidu.sk.

Greenpeace si na turné prizval maskota kampane ľadovú medvedicu Paulu, ktorá chodí po svete a hľadá nový domov. Obyvatelia Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice a Žiliny sa s ňou budú môcť stretnúť a odfotiť od 20. apríla až do 26. apríla. Presný harmonogram môžu nájsť záujemci tu.

 

Kategórie