Koľko všetci zaplatíme za Mochovce?

Tlačová správa - 9. apríla, 2013
Greenpeace dnes pred budovou Ministerstva hospodárstva SR kritizoval netransparentné informovanie o použití verejných financií na dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach. Aktivisti znázorňujúci reprezentantov ministerstva s prelepenými ústami priniesli svojmu rezortu kufríky plné peňazí, ktoré zobrali z iných dôležitých oblastí, ako sú školstvo, nemocnice, opravy ciest a pod. Pri odovzdávaní spustili aktivisti sirénu na poplach pred takýmto nakladaním s verejnými zdrojmi.

Kde všade budú chýbať zdroje, ktoré pôjdu na Mochovce?

"Ministerstvo plánuje predložiť na rokovanie vlády memorandum o ďalších podmienkach dostavby Mochoviec. Nerozumieme, prečo sú pre verejnosť tajné informácie, koľko a v akej forme bude Slovensko na dostavbu doplácať? Občania si naozaj nezaslúžia vedieť, o akú sumu pravdepodobne prídu? Milióny, ktoré Slovensko už teraz ročne daruje Slovenským elektrárňam na dostavbu reaktorov, by mohli byť použité v oblastiach, ktoré sú dlhodobo podvyživené. Keď je jadro tak výhodné a lacné, ako je možné, že investor nedokáže elektráreň postaviť bez štátnych zdrojov,“ povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Podľa posledných správ sa minister hospodárstva Tomáš Malatinský dohodol so Slovenskými elektrárňami na tom, kto a akým spôsobom zaplatí predraženie Mochoviec. Memorandum, ktoré má byť výstupom tejto dohody, bude však až do schválenia Vládou SR pred verejnosťou utajené.

„Podľa slov ministra si súkromná firma nepraje, aby sa jej dohoda so štátom zverejnila. Je ministerstvo hospodárstva zástupcom súkromných firiem alebo občanov Slovenskej republiky? Minister a vláda by v žiadnom prípade nemali dovoliť SE hrať hru na schovávačku ohľadne miliónov, o ktoré príde štátny rozpočet pre nevyplácanie dividend, či pre iné tajné dohovory. To, že jadrový sektor už chronicky ignoruje akúkoľvek potrebu transparentnosti neznamená, že by ho v tom mali podporovať štátni predstavitelia. Ide predsa o peniaze všetkých obyvateľov,“ doplnila Zlatňanská.

Slovenské elektrárne už začiatkom roka avizovali predraženie a predĺženie stavby elektrárne v Mochovciach. Kým len nedávno mala jadrová elektráreň stáť 2,8 miliardy eur, dnes sa hovorí o celkovej sume 3,8 miliardy eur. Samotný investor to odôvodňuje napríklad stres testami.

„Stavba jadrových elektrární sa predlžuje a predražuje všade na svete a Mochovce nie sú výnimkou. Vyhovárať sa na papierové stres testy je smiešne. Zdá sa nám, že vláda je ochotná ustúpiť kamkoľvek, len aby sa elektráreň dostavala bez ohľadu na výhodnosť projektu. A to zároveň plánuje ďalšiu elektráreň v Bohuniciach za rovnako ekonomicky nejasných podmienok,“ ukončila Zlatňanská.

Kategórie