Mimovládne organizácie žiadajú prepustenie arktickej tridsiatky

Tlačová správa - 5. októbra, 2013
Asi 60 ľudí sa dnes pred ruskou ambasádou zapojilo do celosvetového dňa solidarity so zadržanými ľuďmi z lode Arctic Sunrise. Greenpeace Slovensko a Amnesty International dnes pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave vyjadrili podporu tridsiatim zadržaným členom posádky Arctic Sunrise. Slovenské organizácie sa pokojným protestom pripojili k 140 ďalším aktivitám, ktoré sa dnes konajú na celom svete so žiadosťou o prepustenie posádky, ktorá protestovala v arktických vodách proti ťažbe ropy a za ochranu tejto oblasti.

„Ľudí, ktorí sa snažia o ochranu Arktídy po nenásilných protestoch obvinili z pirátstva. Tieto obvinenia sú podľa nás nehorázne a nepredstavujú nič iné ako útok na samotný princíp nenásilného protestu. Akékoľvek tvrdenie, že títo aktivisti sú piráti, je absurdné. Myslíme si, že jediným cieľom je zastrašiť a umlčať nás,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Pred dvoma týždňami zadržala ruská pobrežná stráž dvoch aktivistov, ktorí sa pokúsili vyšplhať na ťažobnú plošinu patriacu ropnému gigantu Gazpromu a vyvesiť tam transparent. Cieľom protestu bolo upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša ťažba ropy v Arktíde. Na druhý deň, 19. septembra, ruská pobrežná stráž v medzinárodných vodách protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise a zadržala aj zvyšných 28 členov posádky. Medzi nimi sú aj nezávislý fotograf a kameraman.

,,Len málo faktov nasvedčuje tomu, že by neozbrojení aktivisti Greenpeace boli pirátmi. Zadržanie má slúžiť len ako odstrašujúci príklad pre protesty podobného druhu do budúcnosti. Pokojné a nenásilné protestné akcie sú legitímnym nástrojom na vyjadrenie rôznych názorov a teda obvinenia z pirátstva aktivistov, ktorí boli súčasťou pokojného protestu, sú absolútne neopodstatnené. Amnesty International preto apeluje za ich prepustenie,“ dodal za slovenskú pobočku Amnesty International Rado Sloboda.

V súčasnosti je celá posádka Arctic Sunrise vo vyšetrovacej väzbe. Všetci tridsiati zadržaní boli oficiálne obvinení z pirátstva. Maximálny trest hroziaci v prípade takéhoto obvinenia je 15 rokov väzenia. Naopak na postup Ruska zareagovalo arbitrážou na základe rezolúcie OSN o morskom práve Holandsko, pod vlajkou ktorého sa Arctic Sunrise plaví.

Žiadosť o prepustenie arktickej tridsiatky už podporilo už viac ako milión ľudí, ktorí poslali e-mailom výzvu ruskej ambasáde, ale aj medzinárodné organizácie ako Amnesty International, Human Rights Watch, WWF či množstvo celebrít. 

Kategórie