Na oslavách nezávislosti v Poľsku žiadal Greenpeace aj energetickú slobodu

Tlačová správa - 4. júna, 2014
Tridsať aktivistov Greenpeace z Poľska, Slovenska, Nemecka, Rakúska, Maďarska a Fínska dnes vo Varšave rozvinuli 10 metrový transparent upozorňujúci na potrebu skutočného riešenia európskej energetickej bezpečnosti. Stalo sa tak počas stretnutia vedúcich predstaviteľov štátov, vrátane Baracka Obamu a Francoisa Hollanda, ktorí dnes navštívili Varšavu, aby oslávili 25. výročie slobodných volieb v Poľsku. Environmentálna organizácia odkazuje politikom, že skutoční lídri si vyberajú odklon od fosílnych zdrojov.

"V tento výnimočný deň pre poľskú nezávislosť chceme upozorniť, že skutočná a trvalá nezávislosť nemôže byť založená na fosílnych palivách. Skutoční lídri by mali čeliť realite a priznať si, že zmena jedného predajcu plynu a ropy za iného problém nevyrieši. Iba, keď si zvolíme obnoviteľné zdroje energie a energetickú účinnosť, čo podporuje drvivá väčšina ľudí v Poľsku a Európe, tak môžeme myslieť aj na slobodu a nezávislosť od deštruktívnych vplyvov obrích dodávateľov plynu, uhlia alebo ropy," povedal riaditeľ Greenpeace Poľsko Maciej Muskat.

Niekoľko účastníkov osláv ešte dnes odíde do Bruselu, aby sa zúčastnili rokovaní na samite G7 práve o energetickej bezpečnosti súvisiacej s ukrajinskou krízou. Po zasadnutí G7 budú na konci mesiaca európske hlavy štátov diskutovať o cieľoch v oblasti klímy a energetiky pre rok 2030 a rovnako aj o pláne Európy odstavovať importované energie.

Prijatie nových cieľov obnoviteľných zdrojov pre energetický mix pre EÚ, ako aj energetickú účinnosť by podľa Greenpeace viedli nielen k výraznému zníženiu závislosti na dovoze fosílnych a jadrových palív, ale aj k zdvojnásobeniu nezávislosti v porovnaní s prijatím iba jedného emisného cieľa [1].

"Európske hlavy štátov sa čoskoro stretnú a rozhodnú, čo sa skrýva za frázou Energetická bezpečnosť EÚ vo svetle situácie na Ukrajine a v Rusku. Veľmi dobre vedia, že uhlie alebo bridlicový plyn z iného kontinentu nám nepomôžu znížiť súčasnú energetickú závislosť EÚ. Lídri tiež vedia, že obnoviteľné zdroje dodávajú stále viac lacnejšej energie. Práve úspory energie a obnoviteľné zdroje sú kľúčom k budúcnosti, v ktorej ľudia nebudú ohrození energiou, ktorá je používaná ako zbraň, pretože jej výroba bude v ich rukách. Riešením nie je v zmene dílera, ale zbavenie a sa závislosti," dodal Muskat.

Greenpeace podporuje tri záväzné ciele EÚ pre rok 2030 a tými sú zníženie domácich emisií oxidu uhličitého najmenej o 55 %, zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na 45 % a úspory energie na úrovni 40 %, oproti spotrebe v roku 2005.

Pre viac informácií, prosím, kontaktujte:

Pavol Široký, koordinátor energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko,
mobil: 0905 921 918

Poznámky:
[1] http://www.greenpeace.org.uk/newsdesk/energy/data/how-can-europe-reduce-its-reliance-russian-gas