Slovenské elektrárne priznali, že jadrový sektor nedokáže plniť svoje sľuby

Tlačová správa - 5. decembra, 2012
Organizácia Greenpeace vyjadrila spokojnosť s prístupom spoločnosti Slovenské elektrárne - Enel, ktorá prostredníctvom svojej hovorkyne priznala, že jadrový sektor nie je schopný dodržiavať svoje predpoklady o cene a dĺžke výstavby jadrových elektrární. Podľa environmentalistov je však zarážajúce, že v ekonomickej situácii, kedy Slovensko nevie nájsť financie na školstvo a zdravotníctvo, takáto veľká firma žiada štát o ďalšie financovanie.

„Sme radi, že Slovenské elektrárne sú úprimné a v podstate potvrdili jeden z našich argumentov proti jadrovej energii. Už roky tvrdíme, že jadrový priemysel štandardne neplní sľuby o cene či čase výstavby reaktorov. Tvrdenie, že Mochovce nebudú dostavané načas kvôli európskym stres testom, je iba výhovorka. Ak nie je jadrový priemysel schopný splniť ani časové predpoklady a finančný rozpočet pri plánovaní stavieb, ako mu môžme veriť zodpovednosť ohľadne bezpečnosti jadrových elektrární,“ povedala energetická kampanierka Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Po tom, ako premiér Robert Fico včera oznámil snahu Slovenských elektrární, a.s. o získanie viac štátnych financií na dokončenie dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, hovorkyňa spoločnosti potvrdila, že takýto stav je v jadrovej energetike bežný: "Všetky podobné projekty výstavby jadrových zariadení vo svete zaznamenali oneskorenie a zvyšovanie nákladov."

„Nečakali sme, že práve Mochovce budú tou elektrárňou, ktorá bude zázračne dostavaná načas a za sľubované financie. Teraz sa náš predpoklad potvrdil. Slovenské elektrárne žiadajú viac financií z vreciek daňových poplatníkov, napriek tomu, že už dostali množstvo výhod,“ uviedla Zlatňanská.
 
Slovenské elektrárne nemusia do roku 2014 vyplácať dividendy, čím podľa Greenpeace pripravili štátnu kasu o stovky miliónov eur, ktoré mohli byť použité na zdravotníctvo či školstvo, a teda slúžiť všetkým občanom. Neplatenie dividend však nie je jediným spôsobom, ako obyvatelia Slovenska nepriamo podporujú tento projekt. Podľa Zlatňanskej je to rovnako aj so zodpovednosťou prevádzkovateľa jadrových zariadení za jadrové škody, ktoré by prípadná havária spôsobila. Väčšinu finančných nákladov by znášali postihnutí občania, či štát, čiže opäť daňoví poplatníci.

„Jadrový priemysel celosvetovo dostáva dotácie už 60 rokov svojej existencie a aj tak nedokáže plniť svoje sľuby. Keď je jadrová energia taká lacná a bezpečná, prečo nedokážu dokončiť svoje projekty bez štátnych peňazí a načas? Je to začarovaný kruh a je otázne, či sú to vôbec občania, ktorí z týchto projektov profitujú. Hlavne keď zoberieme do úvahy energetickú bezpečnosť a odpútavanie sa od dovozu energetických surovín zo zahraničia, je smerovanie Slovenska k ešte väčšej závislosti na jadre nelogické a nepochopiteľné,“ ukončila Zlatňanská.

Kategórie