Vivienne Westwood vybrala Vlajku pre budúcnosť

Tlačová správa - 15. marca, 2013
Vivienne Westwood, svetovo preslávená módna návrhárka a aktivistka za ochranu klímy, vybrala víťazný dizajn vlajky, ktorá bude vsadená na morské dno pri severnom póle. Súťaž medzinárodnej organizácie skautiek WAGGGS a Greenpeace sa konala v rámci celosvetovej kampane za záchranu Arktídy. Britská ikona módy vyberala z návrhov, ktoré prišli z 54 krajín, vrátane návrhov detí zo Slovenska.

„Oslovili sme mladých ľudí preto, že práve ich budúcnosť je ohrozená spolu s Arktídou. Chceli sme, aby vytvorili návrh, ktorý bude symbolizovať mier, nádej a globálnu spolupatričnosť. Táto vlajka taktiež vyjadruje záväzok miliónov ľudí, ktorí podpísali prebiehajúcu petíciu na ochranu Arktídy od ťažby ropy a nadmerného rybolovu. Sme radi, že sa do súťaže zapojili aj slovenské skautky a deti z bratislavskej základnej umeleckej školy,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Porota na čele s Vivienne Westwood vybrala ako víťazný návrh vlajku od Sarah Bartrisyia, 13-ročnej skautky z Malajzie. Znázornila v ňom sedem pestrofarebných holubíc, každá zastupujúca jeden zo siedmych kontinentov. Každá holubica nesie olivovú ratolesť, ktorá sa v strede spája a tvorí vavrínový veniec, symbol ochrany Arktídy.

"Kreativita mladých ľudí je jedným z najmocnejších nástrojov, ktoré k budovaniu lepšieho sveta máme. Víťazná Vlajka pre budúcnosť je fantastická reprezentácie mieru, nádeje a globálnej komunity a ja som hrdá, že je na ceste k severnému pólu, "povedala Vivienne Westwood.

Zástupcovia organizácie Greenpeace a WAGGGS z víťazného návrhu vytvoria titánovú vlajku, ktorá bude spolu s miliónmi podpisov ochrancov Arktídy vsadená na severný pól štyri kilometre pod ľadovou pokrývkou.

 „Časová kapsula, do ktorej bude vlajka spolu s podpismi vložená, má symbolizovať vôľu miliónov ľudí na ochranu vzácneho prírodného dedičstva Arktídy. Symbolizuje však aj to, že Arktída má patriť všetkým a nie jednotlivým krajinám a firmám, ktoré sa snažia pôsobenie klimatickej zmeny a roztápanie ľadu využiť na ťažbu fosílnych palív a tým túto vzácnu oblasť ohroziť,“ uviedla Andrea Zlatňanská.

Ako ďalej dodala, ochrana Arktídy má význam aj pre Slovensko. Jej stav výraznou mierou ovplyvňuje klímu všade na svete a preto je aj pre nás potrebné, aby bola ochránená pred ďalšou devastáciou spôsobenou ťažbou ropy či nadmerným rybolovom. Greenpeace zbiera celosvetovú petíciu na jej ochranu, ktorú zatiaľ podporilo viac ako 2,8 milióna ľudí, vrátane niekoľkých tisícov na Slovensku.

Kategórie