Výber Rosatomu môže byť v budúcnosti pre nás nevýhodný

Tlačová správa - 10. apríla, 2013
Organizácia Greenpeace upozorňuje na to, že priamy unáhlený výber spoločnosti Rosatom za strategického partnera vo výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach môže mať negatívne dôsledky na bezpečnosť a ekonomiku celého projektu. Reaguje tak na informatívny dokument Ministerstva hospodárstva o aktuálnom stave projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice a návrhu ďalšieho postupu, ktorý dnes prerokuje Vláda SR.

 „Na výber strategického partnera  na tento projekt by mal byť vypísaný medzinárodný tender. Spoločnosť Rosatom je aj dodávateľom jadrovej technológie. Jej prijatím za čiastočného vlastníka spoločnosti JESS, ktorá má novú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach stavať, sa Slovensko v podstate zbavuje možnosti akéhokoľvek výberu typu reaktora a ohrozuje aj svoju budúcu pozíciu pri ovplyvňovaní ceny a dĺžky dostavby,“ vyhlásila koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Podľa environmentalistov je naivné dúfať, že spoločnosť Rosatom bude v prípade, ak v budúcnosti vôbec prebehne tender na výber typu reaktora, objektívne posudzovať bezpečnostné a ekonomické kritériá. Práve takýto tender je pri výbere typu reaktorov bežný a momentálne prebieha napríklad v Českej republike na dostavbu Temelína.

 „Rosatom si môže presadiť svoju technológiu bez ohľadu na kvalitu ponúkaného projektu. Taktiež sa nedá očakávať, že sám sebe stanoví prísne podmienky ohľadne dodržania ceny a doby dostavby. Oveľa výhodnejšie by bolo spísanie zmluvy tzv. výstavby elektrárne na kľúč, kedy pri nedodržaní zmluvných podmienok navýšenie platí zodpovedná strana a nedopláca na to štátna kasa a slovenskí občania ako teraz pri Mochovciach,“ upozornila Zlatňanská.

Dokument s informáciami o projekte taktiež obsahuje informácie o tom, že by mala vzniknúť pracovná skupina, „ktorej cieľom bude analyzovať možnosti  Slovenskej republiky poskytnúť podporu Projektu predovšetkým z pohľadu hospodárskeho a finančného“. Podľa Greenpeace je celá situácia prinajmenšom neštandardná.

„Spoločnosť Rosatom dostane projekt výstavby novej jadrovej elektrárne za cca 117 miliónov eur ako na zlatom podnose, bez verejných súťaží, bez konkurencie, s polovičnou rozhodovacou mocou v spoločnosti. Rozhodnutie o strategickom partnerovi bude mať dlhodobé následky a nemôžeme uveriť, že vláda k takejto zložitej investícii takto pristupuje. A to najmä v prípade, ako je stavba ďalšej jadrovej elektrárne, ktorú ale vôbec nepotrebujeme,“ dodala Zlatňanská.

Kategórie
Tagy