Záujem o slovenské zlato sa zvyšuje

Tlačová správa - 20. augusta, 2012
Banské spoločnosti majú k 1. júlu 2012 registrované povolenia na prieskum zásob zlata v 27 oblastiach Slovenskej republiky. Celková rozloha týchto území, ktoré sa nachádzajú najmä na strednom a východnom Slovensku, predstavuje viac ako 890 kilometrov štvorcových. Väčšinu licencií na prieskum slovenských zásob zlata dlhodobo vlastnia cez svoje dcérske spoločnosti firmy z Austrálie, Cypru, Kanady, Ruska a Veľkej Británie.

„Znepokojuje nás rastúca aktivita prieskumných a ťažobných firiem, ktoré hľadajú všetky možnosti, ako sa dostať k zvyškovým zásobám zlata v SR. V porovnaní so začiatkom minulého roku pribudlo až šesť nových prieskumných území zameraných na zlato. Rozloha územia, kde tieto zväčša zahraničné firmy realizujú svoje prieskumné práce, sa zväčšila o viac ako 140 kilometrov štvorcových“, uviedol riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Cyperská spoločnosť EMED kontroluje prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Eastern Mediterranean Resources Slovakia, s.r.o. celkovo päť „zlatých“ prieskumných území v SR.  Najznámejší prieskumný projekt firmy je realizovaný v lokalite Biely Vrch pri Detve. Firma však vlastní aj licencie na prieskum zlata v oblastiach Prochot, Veľké Pole, Vepor a aj v rozsiahlom území medzi Hodrušou a mestom Banská Štiavnica.

Britská spoločnosť ORTAC Resources kontroluje prostredníctvom svojich troch dcérskych spoločností - Stephan Gold, s.r.o., Bellmin, s.r.o a Kremnica GOLD, s.r.o. tiež celkovo päť slovenských prieskumných území zameraných na zisťovanie prítomnosti zlatých rúd. Briti robia prieskum na južnom Zemplíne, ale aj v lokalitách Smolník, Vyhne, Ruskej Bystrej a tiež v lokalite obce Zlatá Baňa v okrese Prešov.

Kanadská spoločnosť Global Minerals Ltd. kontroluje prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti GEMMA-LP, s.r.o. celkovo tri prieskumné územia v lokalitách Betliar, Pača a Rožňava – stred.

Rovnako kanadská spoločnosť Uranium European Resources Ltd., verejnosti známa ešte pod svojím pôvodným menom Tournigan, kontroluje cez svoju dcérsku spoločnosť Ludovika Energy prieskumné územie pri obci Víťaz. V rovnakej lokalite sú však aktívni aj Austrálčania. Austrálska spoločnosť GBE Exploration PTY LTD kontroluje prostredníctvom spoločnosti Crown Energy, s.r.o. prieskumné územie Víťaz II. 

Od roku 2007 platia v SR obmedzenia povoľovania ťažby a úpravy zlata pomocou kyanidu. Zmenu zákona sa vtedy podarilo presadiť aktivistom z Kremnice a environmentalistom z organizácie Greenpeace. Platí, že v prípade povoľovania ťažby zlata kyanidovou metódou musia dať s touto aktivitou súhlas dotknuté obce a príslušný VÚC. Ak súhlasné stanoviská nedajú, v tom prípade sa ťažba zlata kyanidovým lúhovaním nepovoľuje.

Organizácia Greenpeace však dlhodobo presadzuje zákaz kyanidového lúhovania pri ťažbe zlata v SR. Obdobný zákaz už legislatívne zaviedli napríklad v Českej republike, Nemecku Maďarsku a Grécku.

Kategórie