Nebezpečné hračky z PVC opäť na trhu!

Obchodníci využili legislatívnu chybu a trh zaplavili PVC hračkami s obsahom ftalátov!

Story - 5. decembra, 2006
Organizácia Greenpeace dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii informovala o nebezpečných hračkách z PVC, ktoré sa opäť objavili na slovenskom trhu. Podľa analýzy, ktorú pre Greenpeace vypracovali Analytické laboratóriá Bel Novamann International, sa v maloobchodnej sieti vyskytujú hračky s obsahom nebezpečných toxických chemikálií, tzv. ftalátov. Tieto chemické látky sa používajú v hračkách ako zmäkčovadlá, pričom na ľudský organizmus pôsobia karcinogénne. Šokujúce je, že hračky obsahujúce ftaláty sa na slovenskom trhu vyskytujú vďaka

Jedna z nebezpečných PVC hračiek s obsahom ftalátov.

"Je až neuveriteľné ako rýchlo dokázali naši obchodníci využiť legislatívnu dieru, ktorá vznikla vďaka úradníkom od 20. septembra 2006 do 16. januára 2007.  Stará európska smernica totiž prestala platiť 20. septembra a nová slovenská vyhláška vstúpi do platnosti až 16.januára 2007. Kvôli tejto byrokratickej chybe je a bude možné štyri mesiace na Slovensku úplne voľne predávať nebezpečné hračky obsahujúce ftaláty deťom v najcitlivejšej vekovej kategórii od 0 do 3 rokov", konštatovala Mgr. Katarína Bartovičová, koordinátorka projektu PVC nebezpečná hračka organizácie Greenpeace.

Na základe prieskumu výrobkov určených najmenším deťom dala organizácia Greenpeace vypracovať analýzu 10 kusov podozrivých hračiek. Výsledky testov akreditovaného laboratória potvrdili prítomnosť ftalátov v nadlimitnom množstve u piatich hračiek. Ide o výrobky:

1)     Profibaby Zajac - hračka do vody, vyrobená v Číne, v SR distribuuje a predáva firma Dráčik, (zakúpené v Bratislave)

2)     Hroch - hračka do vody, vyrobená v Číne, v SR distribuuje a predáva firma Dráčik, (zakúpené v Bratislave)

3)     Hračka „Knižka“ -  vyrobená v Číne, distribuuje a predáva Alltoys spol. s.r.o., (zakúpené v Bratislave v Avion Shopping Park)

4)     Trpaslík - chýbajúce označenie, vyrobené v Číne,

(zakúpené v "Ľudovej predajni" na Námestí SNP )

5)     Children´s toy Zajac - chýbajúce označenie, vyrobené v Číne,

(zakúpené v "Ľudovej predajni" na Námestí SNP )

"V sortimente detských hračiek sme objavili päť výrobkov, ktoré nespĺňajú limity bývalých a budúcich noriem. Nie je žiadna pochybnosť, že tieto hračky predstavujú zdravotné riziko pre vekovú kategóriu detí od 0 do 3 rokov. V tejto súvislosti sme už podali podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu," povedala Mgr. Katarína Bartovičová, z Greenpeace. Ako dodala: "Ftaláty sa z hračiek uvoľňujú, keď ich deti vkladajú do úst a cmúľajú. Tieto látky pritom môžu poškodzovať pečeň a obličky, narušiť hormonálny systém dieťaťa a sú karcinogénne."

Greenpeace v tejto súvislosti vyzýva spotrebiteľov, aby sa nákupu hračiek z mäkčeného PVC radšej vyhli. "Zároveň chceme vyjadriť sklamanie nad prístupom predajcov, ktorí podľa nášho názoru neeticky zneužili situáciu. Opäť sa preukázalo, že pre niektorých obchodníkov je zisk prednejší ako ochrana ľudského zdravia. Aj napriek tomu apelujeme na všetkých podnikateľov a firmy v sektore hračiek, aby detské hračky obsahujúce ftaláty nepredávali", vyhlásila Mgr. Katarína Bartovičová, koordinátorka projektu PVC - nebezpečná hračka organizácie Greenpeace.