Odporcov elektrárne opäť zastrašujú, tentokrát krvavým potkanom!

Predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas našiel deň po svojom verejnom vystúpení proti elektrárni na kapote svojho auta potkana s odrezanou hlavou.

Tlačová správa - 19. júna, 2009
Po tom, čo občianske združenie Trebišov nahlas v marci prerušilo svoje aktivity po predošlých vyhrážkach jeho členom, došlo začiatkom tohto týždňa k opätovnému zastrašovaniu odporcov projektu. Predseda združenia Gejza Gore v pondelok vystúpil na „neformálnom pracovnom stretnutí“ mestských poslancov, ktorí mali prediskutovať možný predaj pozemkov investorovi elektrárne - Československej energetickej spoločnosti (ČES, a. s.). Nasledujúce ráno našiel pán Gore na kapote svojho auta položeného potkana s odrezanou hlavou. Predseda OZ Trebišov nahlas podal v tejto súvislosti trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Aktivisti Greenpeace protestujú pred Mestským úradom v Trebišove proti výstavbe uhoľnej elektrárne.

"Ukazuje sa, že niekto má evidentný záujem na tom, aby aktívni občania Trebišova boli ticho. To, že zastrašovanie pokračuje a dokonca takýmto brutálnym spôsobom je neprijateľné. V normálnej krajine musia mať ľudia šancu verejne vyjadriť svoj názor a zúčastňovať sa verejných procesov bez toho, aby sa museli následne báť o svoju bezpečnosť", povedala Ing. Andrea Zlatňanská, energetická kampanierka Greenpeace Slovensko.

Investor sa napriek viacerým nesúhlasným stanoviskám úradov intenzívne snaží presadiť svoj zámer postaviť priamo pri obytnej zóne Trebišova veľkú uhoľnú elektráreň. Na neformálnom stretnutí poslancov sa ukázalo, že niektorých poslancov mestského zastupiteľstva v Trebišove osobne doma navštívil zástupca investora.

"Mesto Trebišov s veľkou podporou miestnych obyvateľov veľmi otvorene deklarovalo, že na svojom území uhoľnú elektráreň nechce. Dúfame, že pod vplyvom manipulácie a zastrašovania svoj názor nezmenia. Bola by to veľká prehra nielen pre životné prostredie, ale aj občiansku spoločnosť. Trebišovčania majú našu plnú podporu a urobíme všetko preto, aby sa tento projekt nezrealizoval", dodala Ing. Andrea Zlatňanská.

Projekt trebišovskej uhoľnej elektrárne je podľa Greenpeace veľmi kontroverzný. Plánovaná prevádzka elektrárne by totiž znamenala významný nárast znečistenia ovzdušia v okolí Trebišova a zvýšila by celoslovenské emisie oxidu uhličitého o viac ako 9 percent. Celkovo mala plánovaná uhoľná elektráreň v Trebišove ročne vyprodukovať aj približne 465 000 ton odpadov (popolček, popol, škvara a prach z kotlov). 

Kategórie