Mediálny brífing TOXICKÉ UHLIE

Pridať komentár
Publikácia - 20. mája, 2015
Návrh normy znečistenia ovzdušia EÚ pre uhoľné elektrárne by od roku 2020 do roku 2029 mohol viesť k 71 000 úmrtiam z dôvodu zvýšeného rizika mŕtvice, srdcových ochorení, rakoviny pľúc a ďalších chorôb súvisiacich so znečistením ovdušia1. Týmto úmrtiam by sa pritom dalo veľmi jednoducho predísť. Vyplýva to z výskumu Greenpeace a European Environmental Bureau2. Výsledné znečistenie z uhlia by tiež spôsobilo stovky tisíc ďalších prípadov srdcových ochorení a ochorení dýchacích ciest, akými sú chronická bronchitída a astma. Tieto ochorenia by najviac ohrozili práve deti a mladistvých.

Nová štúdia stavia na oficiálnych údajoch a modeluje vplyvy na zdravie, ktoré vychádzajú z navrhovaných emisných limitov3 v EÚ a porovnáva ich s limitmi na základe najlepších dostupných techník. V porovnaní s emisnými limitmi, ktoré odrážajú najlepšie dostupné techniky, by znečistenie ortuťou z uhlia na základe navrhovaných limitov  malo napríklad väčší vplyv na duševný vývoj plodu, novorodenca a malých deti.Toxické emisie by tiež spôsobili viac ako 200 000 extra prípadov akútneho zápalu priedušiek u detí a vážne by zvýšili výskyt astmatických záchvatov. Na základe hodnôt používaných Európskou environmentálnou agentúrou4 možno celkovo uviesť, že by zvýšené zdravotné riziká znečistenia ovzdušia stáli v priebehu desiatich rokov  Európanov asi 52 miliárd eur.

Týmto dodatočným úmrtiam a chorobám - a výsledným nákladom -  sa dá predísť, ak bude EÚ stáť za svojím mandátom. Tým by malo byť stanovenie štandardov v súlade s tým, čo sú najlepšie dostupné techniky v najlepších fungujúcich uhoľných elektrárňach dosiahnuteľných za ekonomicky prijateľných podmienok. Celý mediálny brífing si môžete stiahnuť vo formáte PDF nižšie.

ToxickeUhlie-MedialnyBrifing

Kategórie
žiadne komentáre Pridať komentár

Pridať komentár 

Ak chcete písať komentáre, musíte byť prihlásený