Greenpeace je na Bavarsko pripeljal župane z vseh koncev Evrope in jim pokazal primere dobre prakse nemške energetske tranzicije. Prvi vtis: 'Energiewende' je nalezljiv!

Po Bavarskem smo popotovali z osmimi župani z Madžarske, Turčije, Hrvaške in Nemčije. Bili smo priča uspešnim primerom energetske tranzicije, v mislih pa smo imeli možnosti prenosa teh dobrih praks obnovljive energetike v druge države.

Hidro, biomasa, sončna, vetrna in geotermalna energija: Bavarska ima vse. Tako kot drugod po Evropi, so tudi tu potenciali obnovljivih virov energije zelo močni.

Vsak gost je s seboj na oglede pripeljal lastno znanje o energetskih potrebah svoje občine in seveda edinstvenih težavah, s katerimi se kot župani soočajo. Zelo so bili zainteresirani o vpetosti občanov v energetsko tranzicijo, vlogi energetskih zadrug, dostopnosti sredstev, finančnih podrobnostih (še zlasti spodbude oz. t.i. feed-in tariff-e) in o energetski varnosti.

Izmenjava izkušenj z nemškimi kolegi se je izkazala za neprecenljivo – zbrana znanja o energetski tranziciji so ključna za prenos tega modela v druge regije.

Z ogledi smo začeli v Munchnu. Naša prva točka je bila manjša podeželjska občina Bidingen. Za manjše vasi vsaka nova investicija pomeni tudi finančni dolg. Ta vas pa se je odločila za zgodbo o uspehu - investirala je v lastno vetrno elektrarno (Enercon model E-101, 3 MW). Elektrarna ne bo le odplačala stroškov investicije, pač pa v občino prinesla tudi neprecenljive prihodke – s prodajo elektrike občina že zdaj izboljšuje javno infrastrukturo in občanom zagotavlja dodatne storitve (nove javne stavbe, energetske prenove stavb, hitrejša povezava z internetom ipd.). Občani so zgodbo o uspehu takoj posvojili še sami – organizirali so se in investirali bodo še v lastno vetrno elektrarno, ki bo stala ob občinski.

Zatem smo obiskali Wildpoldsried. Poleg številnih solarnih in vetrnih elektrarn, ima ta podeželjska občina tudi lastno bioplinarno. Občina proizvede petkrat več elektrike, kot jo porabi. Preizkuša tudi lastno pametno omrežje, ki jim bo zagotovilo stabilno energetsko omrežje in večjo energetsko varnost.

Središčna kurilnica, bioenergetski objekt, Wildpoldsried - © Oliver Soulas / Greenpeace

Naslednji dan smo si ogledali občino Leutkirch im Algäu, kjer nam je župan Hans-Jörg Henle prikazal občinski energetski koncept, ki temelji na sončni energiji. Različni solarni projekti so se začeli s pobudami lokalnih energetskih zadrug. Občani razvijajo tudi svojo vizijo za prihodnost po zgledu »Trajnostnega mesta« - projekt vključuje zaščito naravne pokrajine, urbano načrtovanje, trajnostno mobilnost ipd.

Predstavitev Solarnega parka Leutkirch - © Matjaž Dovečar / Greenpeace

Zadnji del Tour-a je bil osredotočen na geotermalni objekt, ki se nahaja na obronkih Munchna, nastal pa je kot posledica skupnega dela treh manjših občin: Aschheim, Feldkirchen in Kirchheim.

Skupek njihovih vizij in sredstev – po raziskavi geotermalnega potenciala v tem območju – je realizacija geotermalnega objekta in celotnega omrežja toplovodov v vseh treh občinah. Z globine 2.600 metrov črpajo vročo vodo (s temperaturo 85 stopinj C) na površje, ta potencial pa zadostuje za segrevanje vseh 2.159 gospodinjstev, ki so priključena na omrežje.

Predstavnik Greenpeaca Matjaž Dovečar in župan Bidingen-a Franz Martin - ©  Oliver Soulas / Greenpeace 

Obnovljiva energija obstaja v mnogih oblikah in je na voljo povsod.

Prav tako obnovljivi viri energije predstavljajo decentralizacijo, tj. več možnosti za različne oblike vključenosti fizičnih oseb, energetskih zadrug in manjših podjetij.

Proizvodnja energije (tako toplote, kot tudi elektrike) ni več le v rokah velikih podjetij. Občine lahko z proizvodnjo lokalne energije mnogo pridobijo, s tem pa tudi občanom omogočijo več javnih storitev. Najvrjetneje tudi zato Energiewende v Nemčiji podpira velika večina prebivalstva (93%).

Energetska [R]evolucija se že dogaja!

Matjaž Dovečar

Prispevek je bil prvotno objavljen na spletni strani Greenpeace International.