Z uporabo te spletne strani soglašate z uporabo spletnih piškotkov. Preberi več

Namesto novih premogovnih projektov, odprava svetovne energetske revščine

Sporočilo za javnost - marec 30, 2016
Washington, D.C., 30. marec 2016: Nevladne organizacije Sierra Club, Greenpeace in CoalSwarm so danes izdale drugo letno poročilo , ki preučuje načrtovane premogovne investicije po svetu. Poročilo je razkrilo, da medtem, ko si premogovna industrija prizadeva za gradnjo novih premogovnih elektrarn, so slednje v štirih največjih svetovnih trgih vse pogosteje nedejavne, svetovna poraba premoga pa drastično upada.

Ta trend je še posebej opazen na Kitajskem, kjer je vlada nedavno naredila prve korake za zaustavljanje pobeglih premogovnih investicij, zatem ko je državna poraba premoga padla za skoraj 6.4 % v zadnjih dveh letih. Poročilo nakaže, da bi lahko imela načrtovana zaustavitev izdaje novih dovoljenj in gradenj v polovici kitajskih provinc posledice za 60 % novih 460 premogovnih enot, ki že imajo dovoljenja oz, so v procesu pridobivanja dovoljenja.

S tem, ko je svetovna poraba premoga v upadanju, predstavlja predvidenih 981 milijard $ za izgradnjo načrtovanih premogovnih projektov po svetu, ogromno investicijo v potencialno nasedla sredstva – kar bi vodilo do nadaljnjih težav svetovne premogovne industrije. Ocenjena finančna investicija pa je 1.5x večja od zneska, za katerega Mednarodna agencija za energijo (IEA) ocenjuje, da je potreben za izkoreninjenje energetske revščine 1.2 milijarde ljudi, ki trenutni živi brez zanesljivega dostopa do energije. Poleg tega razkritja, pa je poročilo ugotovilo, da bi dodatne premogovne zmogljivosti vodile v več kot 130,000 prezgodnjih smrti letno po svetu zaradi onesnaženosti zraka, in da so obstoječe premogovne elektrarne odgovorne za skoraj en milijon prezgodnjih smrti letno zaradi pridobivanja električne energije iz premoga.

Predstavnica Greenpeacea v Sloveniji, Katja Huš, je poročilo komentirala:

V Sloveniji imamo šolski primer, ki kaže kako potratne in neupravičene so premogovne investicije. A ker se trenutno vse več govori in tudi prizadeva za pridobitev državnih podpor za delovanje TEŠ, je ponoven opomin več kot dobrodošel. Če želimo preprečiti najhujše in težko obvladljive posledice segrevajočega podnebja ter dihati čist zrak, se moramo pogovarjati o odgovornem načrtu opuščanja in ne subvencioniranja premoga. Država ima danes odgovornost vlagati v energetsko učinkovitost ter rabo obnovljivih in varnih energij, s katerimi lahko tudi proizvodnjo energije decentraliziramo in jo pripeljemo neposredno v gospodinjstva in lokalne skupnosti.

TEŠ. Photo: Ristič / Greenpeace.

Celotno poročilo (v angleščini) je na voljo tukaj.


 

Več informacij:

mag. Nina Štros, vodja Greenpeace CEE v Sloveniji, , +386 40 871 530

Katja Huš, Greenpeace CEE v Sloveniji, , +386 40 981 621