Ljubljana, 15 november 2007. Mednarodno okoljsko gibanje Greenpeace ter Umanotera, slovenska fundacija za trajnostni razvoj, sta danes pričeli z izvajanjem skupnega projekta “Slovenian EU Presidency Watch”. Namen projekta je nadzirati ter podpirati Slovenijo v njenih okoljskih nalogah skozi šest mesečno predsedovanje Evropski uniji od januarja do julija 2008.

V prihajajočih mesecih bodo države članice EU razpravljale o novih predlogih Evropske komisije na področju energetske in podnebne politike, vključujoč zakone za spodbujanje obnovljivih virov energije ter njihove uporabe za doseganje 20% deleža le-teh v Evropi ter uveljavitev standardov glede učinkovitosti avtomobilov. Greenpeace in Umanotera sta mnenja, da ima Slovenija kot predsedujoča EU priložnost in odgovornost usmeriti države čalnice EU na pravo pot k hitri implementaciji potrebnih rešitev, ki lahko učinkovito zmanjšajo emisije toplogrednih vplivov v Evropi.

Jorgo Riss, direktor Greenpeace EU Enote v Bruslju, pravi: “Slovenija je soočena z edinstveno priložnostjo – okoljske zadeve so na vrhu javnega in političnega dnevnega reda zaradi podnebnih sprememb. Ker Evropska unija dejansko prvič opredeljuje svojo skupno energetsko politiko, ima Slovenija možnost, da to razpravo usmeri v pravo smer. Glavna naloga slovenskega predsedovanja bo zagotoviti, da energetska politika EU postane učinkovito orodje v boju proti nevarnim podnebnim spremembam. V kolikor bo Slovenija v tem dejanju uspešna, se bo Evropa znašla na pravi poti k večji energetski učinkovitosti ter k prehodu iz fosilnih goriv k sistemu uporabe obnovljive energije.  V kolikor Slovenija v tem svojem dejanju ne bo uspešna, bo izgubljeno več kot samo šest mesecev – ena napačna odločitev ter skrenitev iz prave poti lahko povzroči nezadosten in prepozen odgovor na nevarnosti podnebnega spreminjanja. Dolgoročne posledice neuspešnega slovenskega predsedovanja so lahko zelo resne.”

Časa za odziv ni na pretek: glede na poročilo IPCC, se morajo emisije toplogrednih plinov začeti zmanjševati najkasneje do leta 2015. Greenpeace zahteva , da EU zmanjša svoje izpuste toplogrednih plinov za 30% do leta 2020 in za 80% do leta 2050, kar je v skladu s ciljem EU o omejitvi rasti povprečnih temperatur na največ 2°C.

“Za nas bodo predvsem pomembna štiri podnebna področja, katera bodo tudi določila kako uspešno je dejansko slovensko predsedovanje bilo”, pravi Nina Štros, vodja projekta. “Kot prvo pričakujemo, da bo Slovenija kot predsedujoča zagotovila primerno razpravo med državami članicami EU glede strogih kratkoročnih in dolgoročnih standardov glede učinkovitosti avtomobilov. Druga pomembna stvar je razprava glede prihodnjih energetskih tehnologij za Evropo – Slovenija mora izzvati države članice, da sprejmejo jasne odločitve glede obnovljivih tehnologij namesto da poskušajo preusmeriti pozornost na nevarne in drage rešitve, kot je jedrska energija. Kot tretje mora Slovenija spodbuditi EU k hitri implementaciji širšega evropskega sistema obnovljive energije. Ter nazadnje in nič manj pomembno, pozivamo Slovenijo, da kot predsedujoča demonstrira vodilno vlogo EU v navezavi na globalno zaščito gozdov”, dodaja Nina Štros.

Podnebna in gozdna politika  EU bosta imeli neposredni vpliv na Slovenijo, pravi Vida Ogorelec Wagner, direktorica Umanotere. “Slovenija se zaradi svoje specifične geografske lege segreva hitreje kot je globalno povprečje. To že vpliva na naše gozdove in strokovnjaki za gozdove napovedujejo, da se bo, v kolikor se trend segrevanja nadaljuje, ugodno rastišče za smreko dvignilo nad nadmorsko višino 2000 metrov. Obsežno odmiranje smrekovih gozdov v Sloveniji bo imelo resne negativne vplive na naš gozdni sektor ter lahko vodi k obsežni zemeljski eroziji. V poletnih mesecih bo voda v Sloveniji postala redek vir in gozdni požari bolj pogosti. Z višjimi temperaturami se lahko tudi v Slovenijo razširijo tropske bolezni kot je malarija ” opozarja Vida Ogorelec Wagner.

Opombe:

Za več informacij prosim kontaktirajte: Nina Štros, vodja projekta “Slovenian EU Presidency watch”, Greenpeace-Umanotera, +386 40 871 530, [email protected] , www.greenpeace.org/slovenia